Povídáte si pro sebe? Tak se koukněte, co to vypovídá o vaší inteligenci

Povídáte si pro sebe? Tak se koukněte, co to vypovídá o vaší inteligenci Zdroj: Shutterstock.com

Stalo se vám již někdy, že jste si z ničeho nic začali povídat sami se sebou? Po chvilce jste si to určitě uvědomili a v duchu jste si museli říkat, že kdyby vás někdo viděl, bude si myslet, že jste se zbláznili.

Jenže ona to tak není úplně pravda. Podle posledních studií, které se zabývaly právě samomluvou, má tohle povídání pro naši psychickou stránku jen pozitivní vliv, a to přesněji v tom, že zvyšuje činnost našeho mozku.

V časopise Journal of Experimental Psychology byla zveřejněna studie, ve které psychologové Daniel Swigley a Gary Lupya uvedli, že samomluva má několik výhod. Účastníci této studie si například při hledání neustále opakovali nahlas název věci, kterou hledají. Během tohoto opakování a povídání se hledání stalo rychlejší a jednodušší.

Zdroj: Shutterstock.com Nahlas vyslovená slova vám pomohou utřídit vaše myšlenky, a to i v případě, pokud si jen nahlas opakujete nákupní seznam anebo řešíte určitý osobní problém. Podle psycholožky Lindy Sapadinové vám nahlas vyřčený problém pomůže s jeho vyřešením a dokážete se i lépe rozhodnout.

Dokonce to platí i v případě, že nahlas vyslovíte své vlastní cíle. Podle Lindy se poté na své vytyčené cíle lépe soustředíte a upřesníte si, proč jich vlastně chcete vůbec dosáhnout.

Autor:
Publikováno: 11. 1. 2018 10:22 Nahlásit obsah