Příliš štíhlé modelky - smrt číhající na molech

Příliš štíhlé modelky - smrt číhající na molech

Štíhlost je synonymem kontroly nad sebou samou. Vyžaduje věnovat svému vzhledu neustálou péči a pozornost. Současné trendy velí pevnou a štíhlou postavu. Zdá se vám to v pořádku? Nebo si myslíte o diktátu módy své?

Štíhlost, je v našich společenských podmínkách spojována se štěstím, úspěchem a mládím. Naopak nadváhu lidé spojují s leností a nedostatkem vůle, díky níž boubelky nemohou dostatečně kontrolovat proporce svého těla.

Módní průmysl si diktuje podmínky jasně. Návrháři a módní domy si od devadesátých let vybírají pro prezentaci svých výrobků extrémně hubené modelky jako je Kate Moss a do popředí se dostává tzv. „heroinový styl“. Tedy extrémně vychrtlé modelky líčené tmavými stíny, modrými rty a vlasy bez lesku.

Boj proti příliš štíhlým modelkám začala firma Omega, zabývající se výrobou hodinek. V roce 1996 stáhla své reklamy z celosvětově známého módního časopisu Vogue. Ředitel firmy uvedl jako důvod to, že modelky prezentované tímto módním časopisem jsou tak extrémně hubené, že vypadají, jakoby trpěly anorexií.

Zemřely na mole

V roce 2006 zemřela dvaadvacetiletá uruguayská modelka  po té, co zkolabovala přímo na předváděcím mole. Následovala ji i její osmnáctiletá sestra.

Její smrt vyvolala kampaň, která vykázala příliš mladé a příliš hubené modelky z předváděcího mola. V září 2006 zakázalo Španělsko modelkám s BMI nižším než 18 účast na předváděcích molech Madridského týdne módy. Celá třetina modelek normy nesplnila. A během Milánského týdne módy si pořadatelé od všech modelek vyžádali lékařské potvrzení o tom, že netrpí anorexií.

V listopadu 2006 zemřela 21-ti letá brazilská modelka na zdravotní komplikace pramenící z anorexie. Při své výšce 172 cm vážila pouhých 40 kg.

V roce 2007 se v Miláně objevily šokující billboardy italského fotografa Oliviera Toskaniho, který svým dílem bojoval v rámci kampaně proti anorexii. Modelem mu stála 26-ti letá modelka Isabelle Caro, která přiznala, že trpí anorexií od svých třinácti let. Váha bývalé modelky na fotografii je 31 kg. Isabelle zemřela o tři roky později, dva měsíce na to spáchala sebevraždu její matka, která prý neunesla pocit viny.

 

Normální ženy ve světě módy

V roce 2010 uchvátil návštěvníky své přehlídky na Londýnském týdnu módy návrhář Mark Fast, který pro svou přehlídku vybral ženy kypřejších tvarů. Nenechte se zmást, nebyly to žádné baculky, ale ve světě módy způsobily nejeden rozruch. A při tom chtěl jen ukázat, že jeho oblečení je nositelné i pro normální ženy.

Ani prestižní módní časopis Elle se v roce 2010 nenechal zahanbit a v souladu s panujícími moderními trendy představil na své titulní straně boubelatou modelku. Šlo ovšem stejně jako u jiných pouze a laciné gesto. Pro další čísla se časopis vrátil k vychrtlému ideálu krásy.

Izrael bojuje zákony

V březnu 2012 schválil Izrael zákon, který zakazuje používat pro reklamní účely fotografie modelek s indexem BMI nižším než 18,5 nebo ty, které jen vypadají, že tuto hodnotu BMI nedosahují. Reklamní agentury musejí také přiznat, pokud fotografie upravují tak, aby modelky na nich vypadaly štíhlejší.

Náš příběh zatím končí tam, kde se započal, u prestižního módního časopisu Vogue. Na jaře tohoto roku se shodlo 12 šéfredaktorů časopisu Vogue, že "nebudou vědomě pracovat s modelkami mladšími 16 let nebo s těmi, které vypadají, jako když trpí poruchou příjmu potravy". Časopis chce kontrolovat průkazy dívek. Zdá se, že s příliš mladými modelkami, bude brzy konec. Kdo a podle čeho ale určí, zda dívka vypadá nebo nevypadá, jakoby měla anorexii, zatím není jasné.

   

Jenže, známý módní návrhář Karl Lagerfeld přichází se zajímavým názorem. Nikdo podle něj nechce na molu vidět plnoštíhlé modelky. Móda totiž podle něj vyjadřuje sny a iluze a ne skutečnost.

Je v pořádku za sny a iluze platit životem? Co myslíte?

Autor:
Publikováno: 28. 8. 2012 16:39 Nahlásit obsah