Přírodní všeuměl: ricinový olej

Přírodní všeuměl: ricinový olej Zdroj: shutterstock.com

Naše doba zažívá boom domácích léčiv. Znovu se vracíme k radám od našich babiček, využíváme léčivou sílu bylinek a zavrhujeme chemické preparáty, které se dají levně a snadno nahradit přírodními produkty. Jedněmi z takových jsou za studena lisované oleje a my se dnes podíváme na ricinový.

Ricinový olej je extraktem ze semen skočce obecného, což je nízká okrasná dřevina původem z tropické části Asie. Vzniklý olej je zdraví nezávadný až po povaření, neboť skočec patří mezi rostliny s jedovatými semeny. Má využití ve výrobě mýdel, maziv, barviv, léčiv a zejména v kosmetice.

Skvělý nejen na vlasy

Blahodárný účinek má ricinový olej na vlasy, kde podporuje jejich růst (až dvojnásobně), vyživuje je a pomáhá na roztřepené konečky. Vhodná je aplikace jako zábal. Mírně teplý olej naneseme, promasírujeme a zabalíme vlasy do igelitu či potravinové folie a do ručníku, který je pro lepší působení zahřátý. Doba působení stačí půl hodiny a aplikace zábalu by neměla být častější než jednou týdně. Vlasy je potom nutné řádně umýt, můžeme přidat kondicionér.

Další pozitivní účinek má ricinový olej na řasy. Některé zdroje jím doporučují odličovat oči, manipulace s ním je však nepříliš pohodlná. Zkuste jej nanášet například každý druhý den večer na řasy. Budou delší a hustší, přestože řasenku vám nenahradí. Aplikovat jej můžete také na obočí.

Zdroj: shutterstock.com

Zbavte se strií i zácpy

Ricinový olej také vyhlazuje jizvy, tedy i strie. Aplikaci na postižené partie je třeba doplnit důslednou masáží, která je polovinou úspěchu v boji se striemi. Výborně zvláčňuje pokožku, jeho typická vůně však nemusí být každému příjemná, navíc nějakou dobu trvá, než se plně vsákne. Další regenerační účinky nacházíme v masážích, ztuhlých kloubech, používá se také jako kloktadlo a je to jedno z nejsilnějších přírodních projímadel.  

A kde jej najdeme? Ricinový olej hledáme v drogerii mezi masážními oleji, v prodejnách s homeopatiky a přírodními produkty. Na požádání jej dostanete také ve větších lékárnách, kde za 100 ml dáte zhruba 70 korun.

Autor:
Publikováno: 5. 3. 2018 14:12 Nahlásit obsah