Přirozené pH pokožky: Jak jej udržíte na těch správných hodnotách?

Přirozené pH pokožky: Jak jej udržíte na těch správných hodnotách? Zdroj: Shutterstock.com

Naše pokožka má v ideálním případě mírně kyselé pH. Pokud se hladina jejího pH nachází mezi 4,8 a 6, máte jistotu, že vaše kůže bude fungovat jako ochranný štít před toxiny a bakteriemi. Když ale její přirozené pH narušíte, těšte se minimálně na suché šupinky, akné, vyrážku, ekzém či vrásky. Jakým způsobem tedy pH pokožky udržíte v rovnováze?

Faktory ovlivňující přirozené pH pokožky: Které to jsou?

Přirozené pH lidské pokožky se už od našeho dětského věku pohybuje kolem hodnoty 5,5. Ochranný film pokožky je tedy mírně kyselý a zajišťuje, aby se kůže dobře regenerovala. Slouží také jako skvělá bariéra před nejrůznějšími viry a bakteriemi.

Zdroj: Shutterstock.com Víte, že? Pokožka s přirozeným pH vás ochrání třeba před kolonizací herpetickými viry nebo zlatým stafylokokem.

Tím, jak si v běžném životě počínáte a jak se o sebe staráte, ovlivňujete také pH své pokožky. V kterých případech její pH nevědomky narušujete?

 • Když se příliš opalujete nebo pravidelně chodíte do solárka.
 • Když máte špatné stravovací návyky a konzumujete příliš kyselinotvorných jídel. Jde hlavně o kávu, cukr, kvasnice nebo kynuté pečivo, které způsobují překyselení organismu.
 • Když stárnete. Ano, čím je kůže starší, tím je kyselejší. To s sebou přináší i vrásky, pigmentace a další kožní problémy.
 • Když používáte tuhá mýdla, která nemají pH 5,5.
 • Když se myjete příliš drsnými žínkami a čistíte se hrubými peelingy.

Narušení pH pokožky: Jak jej vrátíte do normálu?

Přesné pH vaší pokožky zpravidla zjistí jenom váš kožní lékař. Nicméně, i vy sama můžete poznat, že je pH vaší pokožky v nerovnováze. A to hlavně tehdy, když trpíte řadou kožních problémů: Vaše kůže je drsnější a více se loupe, trpíte vyrážkami, máte akné či ekzém, anebo pozorujete, že se vám více dělají vrásky. 

Abyste narušené pH pokožky dostala do normálu a opravila její bariérové funkce, můžete pro to něco udělat i vy sama. pH své pokožky vyrovnáte třeba těmito způsoby:

 • Používejte pouze tekuté mycí gely a tuhá mýdla, které mají pH 5,5. Dejte přednost přípravkům na přírodní bázi.
 • Abyste upravila pH na obličeji, nikdy jej neumývejte mýdlem, ale pouze speciální pleťovou kosmetikou. K oplachování obličeje používejte vlažnou vodu. K vyrovnání pH pokožky obličeje je taky skvělý jablečný ocet, který - zředěný vodou v poměru 1:4 - používejte každý večer jako toner.

Zdroj: Shutterstock.com

 • Svou pokožku hydratujte přírodními oleji. Vyzkoušejte olivový, kokosový, arganový či makadamový olej nebo jejich kombinaci.
 • Chraňte se před sluncem. Než vyrazíte na sluníčko, namažte se krémem s ochranným faktorem.
 • Zvyšte dávku vitaminu C, který má zázračnou schopnost vyrovnat pH pokožky. Zahrňte potraviny s "céčkem" do svého jídelníčku nebo pravidelně jezte vitamin C jako doplněk stravy.
 • Změňte svůj jídelníček. Zahrňte do něj potraviny obsahující antioxidanty, jako je listová zelenina a ovoce. 
Autor:
Publikováno: 5. 12. 2018 11:00 Nahlásit obsah