Proč by děti neměly používat dotykové displeje? O tomhle by měl vědět každý rodič!

Proč by děti neměly používat dotykové displeje? O tomhle by měl vědět každý rodič!

V dnešní době není neobvyklé vidět děti, a to i ty úplně nejmenší, jak si hrají s mobilním telefonem či tabletem, který má dotykový displej. V některých případech těchto zařízení naši nejmenší tráví dokonce i dlouhé hodiny.

Děti se rychle učí a došly na to, že je pro ně tisíckrát jednodušší a zábavnější se zdokonalovat a hrát si na elektronických zařízeních. Mnoho rodičů také ví, že v jisté míře mohou být tablety a smartphony pro jejich děti užitečné, hlavně co se týče vzdělávacích her či motorických dovedností. Díky vzdělávacím aplikacím a zábavným hrám, které jsou pro děti přímo určeny, rodiče získají více času pro sebe a zároveň dělají jejich potomci něco produktivního, co je navíc baví.

Zdroj: Shutterstock.com Bohužel nová studie zveřejněná Scientific Reports tvrdí, že existuje jedna hlavní nevýhoda, která se za tímto trendem dnešní doby skrývá! Výzkumníci z Birkbeck University v Londýně zjistili, že děti, které používají dotykové obrazovky, více trpí nedostatkem spánku než děti, které s těmito přístroji do styku vůbec nepřišly.

O tom, že i klasická obrazovka, kterou má třeba vaše televize či počítač také souvisí s problémy spánku, se ví již delší dobu, proto se právě vědci rozhodli zjistit, zda má takový vliv i dotyková obrazovka.

Každá další započatá hodina na tabletu s dotykovým displejem způsobila, že dítě spalo průměrně o 15,6 minut méně. Vědci se také domnívají, že existuje hned několik důvodů, proč tohle dotykové obrazovky způsobují.

Zdroj: Shutterstock.com Jedním z důvodu je, že děti zůstávají příliš dlouho do noci vzhůru, aby mohly na tabletu či smartphonu hrát hry. Další z teorií je fakt, že hra způsobuje v dítěti určitou dávku nadšení, což může být další příčinou toho, že nemůže usnout. A poslední teorií je, že stejně jako my dospělí, tak i děti jsou při manipulaci s tabletem a smatphonem vystaveni jasnému světlu, které ovlivňuje cirkadiánní rytmy, což způsobuje problémy se spánkem.

Tak i tak se odborníci shodují na tom, že úplný zákaz dotykových zařízení pro naše děti není ideální, je však důležité korigovat čas, který u tohoto zařízení stráví.

Jaký názor na tohle máte vy? Dovolovat dítěti hrát si s dotykovým zařízením už odmala či ne? Podělte se s námi o názory v komentářích!

Autor:
Publikováno: 5. 5. 2017 09:45 Nahlásit obsah