Proč je pití kávy na lačný žaludek špatný nápad?

Proč je pití kávy na lačný žaludek špatný nápad? Zdroj: Shutterstock.com

Mnoho lidí ihned po probuzení sáhne po šálku povzbudivě vonící kávy, aniž by se předtím alespoň trošku nasnídalo. Jenže konzumace kávy na úplně prázdný žaludek může mít nepříjemné zdravotní následky. Jaké?

Pozitivní vliv kávy na lidský organismus je nesporný, ovšem i tak lahodný nápoj může našemu tělu škodit. Někdo si bez kafe nedokáže představit start do pracovního dne, relax nebo čtení knihy. Jenže na lačno by se káva prostě neměla pít, a to z následujících důvodů:

Zvýšená produkce žaludečních kyselin

Překyselenost (hlavně kyselinou chlorovodíkovou) má pak spojitost s nadýmáním, pocitem na zvracení a pálením žáhy. Časté pití kávy na lačný žaludek může tyto problémy převést do chronických stádií, po kterých pak hrozí tvorba žaludečních vředů, rakovina žaludku nebo syndrom dráždivého tračníku. Také si dejte pozor na levné a nekvalitní kávy, ty jsou kyselejší samy o sobě.

Zdroj: shutterstock.com

Vyšší úzkost a stres

Pokud máte za sebou bezesnou noc, brzké vstávání a víte, že vás čeká stresující den, nejspíš vás napadne, že opět ráno sáhnete po kávě "na probuzení a nastartování". Ovšem tělo, které je už tak vystresované a pod tlakem, už nepotřebuje další povzbuzovák (nebo alespoň ne v podobě hrnku s kafem), protože káva tyto příznaky ještě zhorší a stane se z vás časovaná bomba, která po pár hodinách energeticky naprosto vyhoří. 

Snižuje produkci serotoninu

Kofein v ranních hodinách, navíc na prázdný žaludek, brání produkci hormonu štěstí, radosti a pohody - serotoninu. Jeho dlouhodobý nedostatek a chemická nerovnováha v těle může vést až k závažným depresím. Pokud přestanete pít kávu na lačno, můžete si okamžitě po ránu všimnout nárůstu lepší nálady. 

Rozhodně se kávě nevyhýbejte, pokud jste jejím milovníkem, ale minimálně do ní přidejte trochu smetany nebo mléka a než si dáte první doušek, zakousněte alespoň pár soust snídaně. 

Autor:
Publikováno: 8. 3. 2018 07:00 Nahlásit obsah

Loading...