Rakovina prsu – jak ji včas poznat a jak také provádět samovyšetření?

Rakovina prsu – jak ji včas poznat a jak také provádět samovyšetření?

Rakovina prsu je nemoc, kterou lékaři v České republice ročně diagnostikují u zhruba 6 000 žen, téměř 2 000 žen na ni každý rok umírá. Pokud nám má zhoubný nádor na prsu vzniknout, nevyhneme se mu, zatím ani není přesně známo, jaké jsou příčiny vzniku karcinomu prsu, a nelze ani přesně předvídat, kterou ženu tato nemoc postihne. Existují určité rizikové faktory, které však neovlivníme (výskyt v rodině, věk, gynekologické parametry). Čím dřív však nádor objevíme, tím je vyšší šance na úplné vyléčení, prevence je tedy neskutečně důležitá. Podívejme se společně na to, co všechno můžeme pro své zdraví v tomto ohledu udělat.

Karcinom prsu se samozřejmě tak jako každý jiný nádor vyvíjí postupně. Ze začátku ho žena sama ani nemůže odhalit, protože nejen že nebolí a nezpůsobuje žádné potíže, ale není ani viditelný, ani jakkoli hmatatelný. V této počáteční fázi je tedy možné nádor odhalit pouze na mamografu.

Jak nádor roste, začíná zanechávat viditelné i hmatatelné stopy.

Jaké jsou příznaky karcinomu prsu?

 • nepravidelnost bradavky – nádor může způsobovat zploštění nebo vtažení bradavky
 • vtahování kůže – bulka je v prsu zafixovaná, proto při zvednutí paží odolává pohybu a kůže kolem se vtáhne
 • důlkovatění – pokud se tkáň vtahuje, vznikají důlky
 • váznutí při pohybu – při pomalém pohybu paží (zejména upažování a vzpažování) se projeví asymetrie prsou (zdravý prs se hýbe dynamicky, u nemocného pozorujeme překážky)
 • sekrece – z bradavky pozorujeme výtok, který může být i krvavý, taktéž sekret zaschlý na bradavce je varováním
 • rozšíření žilní pleteně
 • zarudlá a teplá kůže – taktéž může značit karcinom (avšak nemusí, může se jednat i o zánět)
 • pomerančová kůra – tento efekt může být viditelný stále nebo při stisku části prsu
 • asymetrie v objemu – prsa jsou normálně asymetrická, jde však o to, že dochází k nějakým změnám oproti dřívějšku, zejména pokud jeden prs tuhne a zvětšuje se

Upozorňujeme, že pokud zpozorujete některý jev z výše popsaných, neznamená to, že máte rakovinu. Je to však signál k tomu, abyste vše sledovala dál a objednala se na vyšetření a zjistila, co zpozorovaný jev značí.  To, co zjistíte, tedy nepodceňujte, taktéž ale nedělejte žádné předčasné závěry. 80 % objevených příznaků nakonec značí nějaký jiný problém, bolestivost prsou nebo uzlíky v tkáni jsou často způsobené hormonálními změnami.

Samovyšetření prsu

Proč ho provádět?

Pokud žena pravidelně a pečlivě provádí samovyšetření, zvyšuje se šance, že objeví bulku nebo uzlík dříve, a přijde tak k lékaři s menším nádorem. Samovyšetření by měly provádět jak ženy, které nespadají do pravidelně vyšetřované skupiny na mamografu, tak ty, které na screening chodí, zvýší se tak jistota mezi dvěma vyšetřeními. Samovyšetření prsu rozhodně není určené pouze starším ženám, provádět by ho měly i mladé ženy. Ostatně pokud chodíte k dobrému gynekologovi, již kolem dvacátého roku vám řekne, abyste začala se samovyšetřováním, pokud ho ještě neprovádíte.

Kdy ho provádět?

Samovyšetření bychom měly provést každý měsíc, vždy druhý nebo třetí den po skončení menstruace, protože v této době není v prsou žádné napětí. Pokud žena nemenstruuje, volí si nějaký dobře zapamatovatelný den v měsíci. Ženy, které se samovyšetřením teprve začínají, by po dobu jednoho měsíce měly samovyšetření provádět každý den, aby svá prsa co nejlépe poznala, a mohla pak odhalit každou změnu.

Jak probíhá samovyšetření?

Samovyšetření prsou není nic extrémně složitého, i přesto ho jen malé procento žen provádí opravdu správně. Proto si ho podrobně popíšeme krok za krokem.

 1. Vyšetření, zejména část, kdy prsa prohmatáváte, provádějte vždy po večerní koupeli nebo sprše, aby byla kůže včetně bradavek vláčná.
 2. Postavte se před zrcadlo s rukama volně podél těla a zrakem pečlivě sledujte obě prsa. Vnímejte případnou asymetrii, změny ve tvaru, důlkovatění nebo jiné změny na kůži. V zrcadle se prohlížejte zepředu i z obou boků.
 3. Během pohledu do zrcadla vzpažujte, založte ruce za hlavu, kde je stlačte. Poté je dejte v bok, svěste ramena, hlavu trochu skloňte a lokty tlačte mírně dopředu. Opět pozorujte, jestli v těchto všech polohách neuvidíte nějakou novou asymetrii nebo změny v kůži.
 4. Jednu paži zvednete vzhůru a druhou rukou si pečlivě prohmatávejte kousek po kousku prs, nevynechejte žádnou jeho část. Prohmátávání provádějte bříšky tří prstů pomocí malých soustředných kruhů, je potřeba vyvinout určitý tlak. Kromě celého prsu vyšetřete také oblast prsem a podpažím až do podpažní jamky.
 5. Poté vyšetřete celá prsa znovu, tentokrát však oběma rukama zároveň, prsty tlačte proti sobě. Pomáhejte si i palcem.
 6. Dále uchopte bradavku mezi palec a ukazováček a zkontrolujte výtok z bradavky nebo její případné změny a nepravidelnosti.
 7. Tím končí část ve stoje, nyní se přesuňte na postel nebo jinou podložku, pokračovat budete vleže.
 8. Vleže na zádech si dejte jednu paži za hlavu a podložte si rameno, čímž dojde k rozprostření prsu. Druhou rukou prohmatávejte opačné prso krouživými pohyby, stejně jako předtím vestoje.
 9. Pokud vám něco není jasné, najděte si na internetu nějaké instruktážní video, případně požádejte o radu svého gynekologa nebo zdravotní sestru. Někde si také můžete vyzkoušet vyšetření na tzv. fantomech, tedy umělých prsou s nasimulovanými bulkami a uzlíky.

Mamografický screening

Jak již bylo řečeno, nádor v počátečním stádiu není možné odhalit samovyšetřením, ale pouze vyšetřením na mamografu. Mamografický screening se u nás celoplošně provádí od roku 2002 právě pro zachycení raných stádií, kdy je vysoká šance na úplné uzdravení pacientky. Mamograf dokáže zachytit až 95 % všech karcinomů. Pokud žena nepozoruje žádné problémy, chodí na tato vyšetření pravidelně jednou za dva roky od svých 45 let, screening jí je hrazen zdravotní pojišťovnou. Na bezplatné vyšetření má taktéž nárok žena, které na základě jejích problémů napíše praktický lékař nebo gynekolog doporučení. Screening provozují speciální zdravotnická centra, provádějí ho zkušení odborníci, obvykle ženy, poté je výsledek zkoumán lékařem.

Mamografie je rentgenové vyšetření prsu na přístroji, který nazýváme mamograf. Vyšetření je bezpečné a jednoduché, pro někoho pouze mírně nepříjemné (některé ženy pociťují chvilkový nepříjemný pocit při stlačení prsu).

Pokud jsou výsledky screeningu negativní, žena je zdravá a do dalšího mamografického vyšetření bude provádět samovyšetření. Pokud jsou výsledky pozitivní, neznamená to ještě, že má žena rakovinu prsu. Může se jednak jak o karcinom, tak o nezhoubné onemocnění.

Dále se pak pro vyšetření prsu používá ultrazvuk, buďto samostatně, nebo jako doplněk mamografického screeningu, protože každý přístroj funguje na jiném principu. Ultrazvukovému vyšetření se také říká sonografie.

Autor:
Publikováno: 1. 4. 2013 00:00 Nahlásit obsah