Řeřicha setá obsahuje cenný koktejl vitaminů a minerálů. Snadno si ji vypěstujete doma na parapetu

Řeřicha setá obsahuje cenný koktejl vitaminů a minerálů. Snadno si ji vypěstujete doma na parapetu Zdroj: Shutterstock.com

Už nedočkavě vyhlížíte jaro? Pokud jste už vánoční výzdobu schovali na příští rok, určitě se těšíte na to, až si budete za pár týdnů pochutnávat na prvních jarních bylinkách. Co si toto čekání zkrátit? Vysejte si doma řeřichu, která skvěle chutná, a navíc má spoustu zdraví prospěšných látek.

Pěstování řeřichy je velmi snadné

Vypěstovat rostlinky řeřichy seté zvládne každý. Stačí, když dáte do nízkého plastového kelímku vatu s vodou a na ni rovnoměrně nasypete semínka řeřichy. Kelímek následně umístěte na okenní parapet, aby měla bylinka dostatek slunečního svitu. Za dva až tři dny se můžete těšit na bohatou úrodu řeřichy.

Dávejte ovšem pozor na to, aby měla řeřicha při svém růstu dostatek vláhy. Doplňujte jí proto průběžně vodu. Vata, z níž řeřicha roste, by tak měla být stále nabobtnaná.

Zdroj: Shutterstock.com Jak sklízet řeřichu: Postačí nůžky

Řeřichu sklízejte tehdy, když vyroste do výšky dvou až tří centimetrů. Použijte přitom nůžky na bylinky nebo kuchyňské nůžky, kterými řeřichu ostříhejte zhruba jeden centimetr nad vatou.

Zdravotní benefity řeřichy seté

Ač byste to do řeřichy neřekli, tato bylinka obsahuje vysoké množství vitaminu C. V 50 gramech řeřichy konkrétně najdete 35 miligramů vitaminu C, což je takřka 60 procent doporučené denní dávky. Čerstvá řeřicha je dále významným zdrojem vitaminů B, E a K, dále železa, draslíku, fosforu, zinku, vápníku, hořčičného oleje, karotenoidů a antioxidantů.

Vzhledem k látkám, které řeřicha obsahuje, si této bylinky vysoce cenili už ve starověké Indii. Také v dnešní době se řeřicha – zejména díky své chuti – těší velké oblibě. Většina lidí ovšem nemá tušení, že tato chutná bylinka významně prospívá také našemu zdraví. Jaké jsou tedy její největší zdravotní benefity?

Zdroj: Shutterstock.com

  • Posiluje imunitní systém.
  • Má protizánětlivé účinky.
  • Zlepšuje funkci plic.
  • Příznivě ovlivňuje činnost ledvin a močových cest.
  • Harmonizuje menstruační cyklus.
  • Blahodárně působí na trávicí systém a také na činnost žlučníku a jater.
  • Pomáhá při nachlazení, bolestech v krku a kašli. Při těchto zdravotních komplikacích konzumujte čerstvou řeřichu smíchanou s pravým včelím medem.

Řeřicha a její použití v kuchyni

Řeřicha setá je chutnou bylinkou, která má jemně štiplavou chuť podobající se ředkvičce. Používejte ji v čerstvém stavu všude tam, kde byste sáhli po petrželce či pažitce. Řeřichou si například posypte chleba s máslem. Tuto bylinku dejte také do zeleninových salátů, pomazánek či polévek, ozdobit jí můžete také vařené brambory.

Tip: Řeřichu používejte pouze v čerstvém stavu. Vařením ztrácí svou charakteristickou chuť i vitaminy, minerály a další zdraví prospěšné látky.

Autor:
Publikováno: 13. 1. 2020 10:38 Nahlásit obsah