Říjen jako měsíc boje proti rakovině prsu. Nepodceňujte prevenci a naučte se svá prsa správně vyšetřit

Říjen jako měsíc boje proti rakovině prsu. Nepodceňujte prevenci a naučte se svá prsa správně vyšetřit Zdroj: Shutterstock.com

Karcinom prsu patří k nejčastějším ženským nádorovým onemocněním, které během života postihne každou osmou až dvanáctou ženu. Právě proto tu je růžový říjen jako měsíc boje proti rakovině prsu. Každoročně apeluje na všechny ženy a dívky, aby nepodcenily prevenci karcinomu prsu. Zároveň podporuje již nemocné ženy a dodává jim sílu a naději.

Boj proti rakovině prsu podpoříte růžovou stužkou

Symbolem října jako měsíce boje proti rakovině prsu je růžová stužka, která se poprvé objevila v USA v roce 1985. Z toho důvodu mluvíme o růžovém říjnu, který se snaží zviditelňovat téma rakoviny prsu a důležitost prevence tohoto onemocnění. Říjen jako měsíc boje proti rakovině prsu rovněž každoročně ukazuje, jak se s karcinomem prsu vypořádávají již nemocné ženy.

Jak uvádí Mammacentrum, karcinom prsu představuje zhruba 20 procent všech zhoubných nádorů u žen. Co se České republiky týče, každoročně rakovinou prsu onemocní sedm až osm tisíc žen. V období od roku 1990 do roku 2006 zemřely každým rokem na nádor prsu v tuzemsku až dvě tisícovky žen. Od roku 2007 je to i díky zlepšující se lékařské péči necelých 1700 žen ročně.

Zdroj: Shutterstock.com Varovné příznaky, podle kterých poznáte rakovinu prsu

  • Hmatná bulka nebo zatvrdnutí v ňadru či podpaží.
  • Krvavý nebo nahnědlý výtok z bradavky.
  • Dlouhodobé mokvání bradavky.
  • Bradavka vtažená dovnitř.
  • Zarudnutí prsu nebo bradavky.
  • Ďolíček nebo propadlina v prsu.
  • Tmavší barva bradavky.
  • Změna tvaru nebo velikosti prsu.
  • Bolestivost bradavky, bolestivost části nebo celého prsu.

Říjen apeluje na prevenci rakoviny prsu

Rakovina prsu je nebezpečná nemoc, která může mít pro ženu fatální následky. Právě na tuto skutečnost apeluje říjen coby měsíc boje proti rakovině prsu. Dívky a ženy by se proto měly zaměřit na pravidelné samovyšetření prsou. Pokud je žena starší 45 let, má v Česku jednou za dva roky nárok na bezplatné mamografické vyšetření prsou. 

Pro mladší ženy, které mají aktivní mléčnou žlázu, je naopak vhodné ultrazvukové vyšetření prsou. Toto vyšetření však v tuzemsku nehradí pojišťovna a musejí si jej zaplatit samy. V každém případě je tento zodpovědný přístup velmi důležitý. Může totiž v čas zachytit rakovinu prsu v co nejčasnějším stádiu, což dává vyšší naději na úspěšné vyléčení.

Zdroj: Shutterstock.com Jak na samovyšetření prsu

Říjen jako měsíc boje proti rakovině prsu ženám radí, aby si svá prsa v průběhu měsíce samovolně vyšetřovaly tak, jako jsou zvyklé čistit si zuby. Samovyšetření prsou by se tedy pro každou ženu a dívku mělo stát pravidelnou rutinou. Ideálně jej provádějte každý večer po sprchování před zrcadlem. Jak tedy na samovyšetření prsu?

  1. Svlékněte se do půl těla a postavte se před zrcadlo.
  2. Pozorně si prohlédněte tvar svých prsou v připažené pozici i v pozici se zdviženýma rukama.
  3. Svá prsa si prohmatejte pomocí prstů vodorovným a pak svisle klouzavým pohybem.
  4. Následně si ňadra prohmatejte také pomocí krouživých pohybů, které veďte zespodu zvenčí až po bradavku.
  5. Prsty prohmatejte také své podpaží a jamku nad klíční kostí.
Autor:
Publikováno: 12. 10. 2020 09:22 Nahlásit obsah