Sedáváte se zkříženýma nohama? Doktoři to nedoporučují, můžete totiž ztratit cit v nohách

Sedáváte se zkříženýma nohama? Doktoři to nedoporučují, můžete totiž ztratit cit v nohách Zdroj: Shutterstock.com

Především my ženy často sedáváme tak, že si dáme jednu nohu přes tu druhou. Avšak tato na první pohled neškodná pozice může být příčinou nervového onemocnění.

Když totiž v této poloze setrváváme dlouhé hodiny, například v práci, může dojít k jevu, který se nazývá peroneální nervová paralýza. Při dlouhodobém tlaku tedy dojde k poškození periferních nervů a vy najednou začnete v nohách ztrácet cit.

Ve většině případů se citlivost nervů opět obnoví, avšak existují i případy, kdy ochrnutí může být trvalé. Vědci v roce 2010 provedli několik výzkumů, přičemž výsledky tohoto testování prokázaly, že sezení s překříženýma nohama vede ke zvýšenému krevnímu tlaku, proto právě z tohoto důvodu je dvojnásobně nebezpečné pro ty, které vysoký krevní tlak už trápí.

Když v této poloze setrváte delší dobu, dojde k zpomalení či úplnému zastavení krevního oběhu v této oblasti, což vede k tomu, že srdce musí začít pumpovat více a více krve.

Zdroj: Shutterstock.com Bohužel tohle není to jediné, co sezení v poloze „noha přes nohu“ dokáže zapříčinit. Je také prokázáno, že právě tato poloha vede ke změně pánevního postavení a dokonce také k svalové nerovnováze, což je velmi riskantní pro ženy, které se snaží otěhotnět či již těhotné jsou.

Tento především dámský zvyk může také zvýšit riziko vzniku křečových žil, přesněji tzv. pavoučích žilek. Vědci také přišli na to, že pokud člověk v této poloze sedí denně až tři hodiny, může to přispěv k bolesti zad, boků a dokonce i krční páteře.

Pokud se tedy těmto zdravotním komplikacím chcete vyhnout, při sezení často měňte polohy a vždy se po nějaké době protáhněte anebo se projděte po místnosti.

Autor:
Publikováno: 5. 2. 2018 14:30 Nahlásit obsah