Seriál o antikoncepci: na dovolenou se hodí náplasti

Seriál o antikoncepci: na dovolenou se hodí náplasti Zdroj: Shutterstock.com

Léto je časem nejen dovolených, ale i různých neobvyklých zážitků a nečekaných překvapení. Mnoho žen se obává, že v tomto nepravidelném režimu bude ohrožena spolehlivost jejich běžné antikoncepce. Jak se této nepříjemnosti vyhnout?

„Chystala jsem se na měsíční dovolenou, při které jsme plánovali s přáteli ve Španělsku a Francii chodit po horách. Poptala jsem se svého gynekologa, jaká antikoncepce by pro mě mohla být nejpohodlnější, když nebudu mít možnost úplně pravidelně ráno jíst pilulky, a doporučil mi antikoncepční náplasti. Zvykla jsem si na ně a v jejich užívání pokračuji i po návratu,“ svěřila se nám šestadvacetiletá Lenka, jejíž vášní jsou horské túry.

Transdermální hormonální náplast se aplikuje pouze jednou za 7 dní a snižuje se tak riziko, že na pravidelné užívání zapomeneme v momentě, kdy máme v hlavě jiné zajímavé podněty nebo jsme v časové tísni. U uživatelek náplastí je podle studie provedené v rámci projektu predikce spotřeby a potřeby perorálních kombinovaných hormonálních kontraceptiv v období let 2015 – 2030 firmou Infopharm v roce 2014 o 40 % nižší náchylnost, že opomenou nebo zpozdí datum výměny ve srovnání s jinými antikoncepčními formami.

Foto: Shutterstock.com

Je potřeba také myslet na časové posuny, které jsou s cestováním spojené. Pokud vyrazíte do destinace s pětihodinovým časovým posunem, nelze brát pilulky ráno před snídaní, jako jste to dělala doma. Dobu braní pilulky musíte posunout o stejný časový úsek a užíváte ji najednou třeba právě v momentu, kdy obrážíte památky nebo jedete autobusem vstříc novým dobrodružstvím.

Známe to navíc všichni - při návštěvách v cizích zemích, speciálně těch exotičtějších, nás také mohou postihnout zažívací potíže. Ženy užívající transdermální antikoncepci v tomto případě nepotřebují v neznámém prostředí hledat urychleně náhradní řešení nebo spoléhat na méně důvěryhodné metody, protože vstřebávání účinných látek přes pokožku není ovlivněno kondicí trávicího ústrojí.

Foto: Shutterstock.com

„Transdermální antikoncepce je moderním trendem, který vyhovuje ženám s aktivním způsobem života. Jedná se o spolehlivou a vysoce účinnou metodu, která uživatelkám přináší řadu výhod a usnadnění cestování patří mezi jednu z nich,“ říká gynekoložka MUDr. Kamila Nouzová.

Není potřeba mít žádné obavy z obvyklých i neobvyklých činností - pokud je náplast správně aplikována, můžete se koupat i sprchovat a nemusíte se omezovat ani v žádných dalších, na dovolené tolik důležitých, aktivitách, jako je plavání, saunování, cvičení a nebo prostě jen dovádění ve vodě.

Tak co, dámy, jakou formku antikoncepce užíváte vy? Zkoušely jste už náplasti?

Autor:
Publikováno: 5. 8. 2016 13:46 Nahlásit obsah