Smetánka lékařská je v plném květu: Vyrobte si pampeliškový med nebo sirup

Smetánka lékařská je v plném květu: Vyrobte si pampeliškový med nebo sirup Zdroj: Shutterstock.com

Kdo by nemiloval žluté koberce pampeliškových květů? Nemusíte si z nich pouze uplést věnec do vlasů. Z květů pampelišky neboli smetánky lékařské si připravte vynikající med, který vám pomůže od kašle a nachlazení. Z pampeliškových květů si rovněž můžete vyrobit lahodný pampeliškový sirup.

Pampeliška není plevel, ale léčivá bylinka

Pampeliška neboli smetánka lékařská není rozhodně plevelem, který se řada z nás snaží vypudit ze svých zahrádek. Jde o zázračnou bylinku, jejíž všechny části jsou nesmírně léčivé. Zejména kořen pampelišky přispívá k celkové detoxikaci organismu. Pomáhá také při léčbě onemocnění kloubů nebo při zánětu žaludku. Pozitivně působí i na zdraví ledvin.

K jarní očistě, která má za úkol vyloučit z těla toxické a odpadní látky, můžete využít rovněž mladé listy pampelišek. Tyto listy, jimž se lidově říká mlíčí, lze přidávat například do zeleninových salátů nebo do smoothie. Pampeliškové listy se podílejí nejen na detoxikaci organismu, posilují dále činnost ledvin a zlepšují některé kožní problémy (jako je například akné).

Kromě toho jsou pampeliškové listy bohaté na vitaminy a minerály. Proto není od věci, když je zařadíte do svého jarního jídelníčku. Které vitaminy a minerály v pampeliškových listech konkrétně najdete? Vitaminy skupiny B, dále vitamin C, A či D. Z minerálních látek mlíčí obsahuje železo, draslík, křemík či vápník. Rovněž v něm najdete kyselinu křemičitou.

Zdroj: Shutterstock.com Zdravotní výhody pampeliškových květů

Významné použití v lidovém léčitelství mají také žlutě zbarvené pampeliškové květy. V době plného rozkvětu smetánky lékařské, tedy během měsíce dubna a května, můžete jejich výhod využit i vy. Pampeliškové květy, obsahující cenné flavonoidy, karotenoidy či silice, totiž nemusejí být pouze potravou pro včely. K čemu vám budou konkrétně nápomocny?

  • posilují imunitní systém 
  • pomáhají při nachlazení
  • můžete je využít jako prevenci chřipky či angíny, vhodné jsou také při léčbě těchto onemocnění
  • tlumí kašel

Uvařte si pampeliškový med

Květy pampelišek nelze sušit. V průběhu několika dnů by se totiž změnily ve chmýří, které by se vznášelo po celé místnosti. Chcete-li využít léčivých vlastností květů smetánky lékařské, uvařte si z nich med. Pampeliškový med je přitom nejen zdravý, ale také náramně chutný, což ocení zvláště děti. Recept na pampeliškový med pro vás máme ZDE.

Jakým způsobem pampeliškový med používat? Přislazujte si jím čaj. Hodí se také do domácích limonád nebo k dochucení ovesných kaší, které nádherně ovoní. Pampeliškový med ovšem nepřidávejte do velmi horkých nápojů. Při vysokých teplotách by se totiž z něj mohly vytratit prospěšné látky, které obsahuje.

Zdroj: Shutterstock.com Pampeliškový sirup za studena

Jestliže nechcete přijít o všechny prospěšné látky obsažené v květech smetánky lékařské, pusťte se do výroby pampeliškového sirupu připravovaného za studena. Jaký je postup?

Potřebujete:

  • 2 litry převařené vody
  • 1 litr pampeliškových květů
  • 2 kilogramy cukru krystalu 
  • 3 ks citronů ideálně v bio kvalitě
  • 10 gramů kyseliny citronové
  • velkou zavařovací sklenici
  • potravinářskou fólii
  • gumičku

Postup:

1. Převařte 2 litry vody a nechte ji vychladnout. Vodu přelijte do velké zavařovací sklenice.

2. Do vody následně přidejte kyselinu citronovou, omyté a na kolečka nakrájené citrony a propláchnuté pampeliškové květy. Tuto směs dobře promíchejte.

3. Hrdlo zavařovací sklenice zakryjte potravinářskou fólií a zajistěte gumičkou.

4. Základ na pampeliškový sirup nechte odstát jeden den v teplé a tmavé místnosti.

5. Tekutinu poté sceďte do hrnce a přidejte do ní všechen cukr. Pampeliškový sirup míchejte na mírném plamenu, abyste dosáhli toho, že se cukr rozpustí. Sirup ovšem rozhodně nevařte.

6. Hotový pampeliškový sirup plňte do uzavíratelných lahví a skladujte v lednici.

Autor:
Publikováno: 29. 4. 2020 10:04 Nahlásit obsah