Spánková paralýza je jako nejhorší noční můra: Co byste o ní měli vědět?

Spánková paralýza je jako nejhorší noční můra: Co byste o ní měli vědět? Zdroj: Shutterstock.com

Kdo na vlastní kůži nezažil spánkovou paralýzu, může být jenom rád. Kdo ji musel prožít, ví bohužel, o čem je řeč. Spánková paralýza je doslova noční můrou mezi bděním a spánkem. Tato porucha spánku spojená s ochromením celého těla i halucinacemi, může postihnout každého z nás. O co tedy konkrétně jde?

Spánková paralýza postihne až 40 procent z nás

Spánkovou paralýzu zažije během svého života alespoň jednou kolem 40 procent lidí, i když někteří z nich si tento zážitek vůbec nepamatují nebo jej zaměňují za úplně něco jiného. Jde vlastně o stav, který mnozí z nás zažívají při usínání či probuzení, to znamená mezi bděním a spánkem.

Se spánkovou paralýzou se nemusíte setkat vůbec nebo jenom párkrát za život. Někteří lidé však trpí opakující se chronickou paralýzou, což už je úplně jiná liga. Co vše byste tedy měli o spánkové paralýze vědět?

Zdroj: Shutterstock.com

Vaše tělo je zcela ochromené

Při spánkové paralýze je vaše tělo naprosto ochromené. Nemůžete se hýbat ani křičet, zažíváte stav kompletního ochrnutí. Dokážete jenom hýbat očima, mrkat a dýchat.

Celé to trvá několik sekund, pro vás je to celý život

I když paralýza trvá pouze několik sekund, maximálně minut, pro vás to jsou nekonečné hodiny strachu a hrůzy. Právě z toho důvodu řada lidí spánkovou paralýzu zaměňuje za noční můru.

Máte halucinace

Někteří lidé, kteří jsou ochromeni spánkovou paralýzou, slyší, vidí a cítí věci, které ve skutečnosti neexistují. Navíc mají pocit, jako by opouštěli své tělo. Další z nás se zase při spánkové paralýze cítí ve svém těle jako ve vězení, ze kterého není úniku: I když hlasitě křičí, nikdo je neslyší. I když chtějí utéct, nemůžou se pohnout.

Zažíváte pocity hrůzy a strachu

Při ochromení spánkovou paralýzou zažíváte pocity hrůzy a strachu. Bojíte se neznámých stínů, kroků, vrzání dveří nebo pachů. Jakmile spánková paralýza skončí, strach z tohoto nepříjemného zážitku ve vás setrvává i nadále.

Zdroj: Shutterstock.com

Jak se spánkové paralýze vyhnout?

Lidé dědí sklony ke spánkové paralýze po svých předcích. Rozvinutí této spánkové poruchy však můžete zkusit zabránit změnou svého životního stylu i spánkového režimu. Jak na to?

  • Vyhýbejte se stresu.
  • Nepijte před spaním alkohol ani černou kávu.
  • Nespěte o samotě.
  • Nedávejte si pod hlavu velké množství polštářů.
  • Nespěte na zádech, usínejte raději na boku.
  • Pokud nemůžete usnout, vstaňte z postele a věnujte se tomu, co vás baví.
  • Před spaním v místnosti pořádně vyvětrejte.
  • Spěte pravidelně alespoň 6 až 8 hodin denně.
  • Pokud ve vašem případě dochází ke spánkové paralýze opakovaně, navštivte svého ošetřujícího lékaře.

Kromě paralýzy vás však ve spánku mohou postihnout i jiné věci a právě na ty jsme se blíže podívali v našem videu:

​​​​​​​​​​​​​​Svěříte se nám do komentářů, zda jste někdy v životě zažili spánkovou paralýzu? Jak jste se s tímto nepříjemným zážitkem vypořádali?

Autor:
Publikováno: 31. 1. 2019 12:00 Nahlásit obsah