Strava podle krevní skupiny - skupina B

Strava podle krevní skupiny - skupina B

Jak je možné, že jedno a totéž jídlo někomu prospívá a jinému škodí? Čím to je, že se někdo může cpát dortíky a nepřibere ani deko, zatímco jiní přibírají jen z toho, že se na takový dortík podívají? A co s tím vším má společného naše krevní skupina? Seznamte se se správnou stravou podle vaší krevní skupiny. Tentokrát se podíváme na skupinu B.

Skupina B

Zatímco krevní skupina 0 a skupina A jsou jakési protipóly, krevní skupina B v sobě, co se vhodného jídla týče, slučuje to nejlepší z obou těchto skupin. Tato krevní skupina je také odolnější vůči chorobám tak běžným pro dnešní dobu, jako je rakovina a srdeční problémy. Náchylnější bývají lidé se skupinou B na roztroušenou sklerózu, chronický únavový syndrom, lupus a jiná onemocnění imunitního systému. Pokud máte problémy s hubnutím, jezte více zelené zeleniny, nízkotučných mléčných výrobků, ale i masa a vajec. Takto by měla vypadat zdravá strava podle krevní skupiny B:

Co nejíst?

Naopak lektiny zpomalují metabolismus, zvláště ve spojení pšenice s kukuřicí, pohankou, čočkou nebo arašídy. Vyhněte se i lněným semínkům. Po těchto potravinách nabírají lidé s „béčkem“ na váze.

Co jíst?

Maso

Doporučuje se jehněčí, skopové a králičí maso, zvěřina a ryby. Hovězí, vepřové ani kuřecí maso nelze doporučit. Z drůbeže si vybírejte spíše krůtí či bažantí. Takzvaným plodům moře se raději vyhýbejte.

Mléko & vejce

Lidé, kterým v žilách koluje krev skupiny B, mají to štěstí, že si mohou s klidem vychutnat rozličné druhy mléčných výrobků. Doporučuje se především nízkotučné mléko, sýr typu cottage, jogurty, kefíry, kozí sýry a mozzarella. Zároveň je zde neopomenutelné riziko laktózové intolerance – v tomto případě se samozřejmě mléku i výrobkům z něj vyhněte.

Tuky & oleje

Co se olejů a tuků týče, měla by si skupina B dopřát minimálně jednu lžíci olivového oleje denně. Naopak slunečnicovému, sezamovému a kukuřičnému oleji je lepší se vyhnout.

Luštěniny & ořechy a semena

Z luštěnin se raději vyvarujte čočce a malým fazolím. Ostatní luštěniny si můžete bez problému dopřát. Obzvláště vhodná je sója, fazol obecný a modré fazole. Opatrní buďte s ořechy a semínky. Jen těžko by se na tomto místě vybírala nějaká vhodná potravina, ale pokud je jíst musíte, vyhněte se alespoň sezamovým, slunečnicovým a lněným semínkům, arašídům, lískovým a piniovým oříškům, pistáciím a máku.

Obiloviny

Jak již bylo naznačeno výše, měla by se krevní skupina B vyhýbat pšenici, kukuřici, pohance a žitu. Naopak vhodnými obilovinami jsou oves, rýže a špalda – vybírejte si tedy pečivo a těstoviny vyrobené z mouky z těchto obilovin. Nejúčinnější je dopřávat si pestrou škálu cereálií a výrobků z nich s výjimkou těch zakázaných.

Zelenina

Velké množství zeleniny, kterou by si ostatní krevní skupiny měly odpírat, si vy můžete klidně dopřávat. Patří k ní například brambory, papriky, zelí a houby. Jedinými výjimkami z těch nejběžnějších druhů zeleniny, kterým byste se měli vyhnout, jsou ředkvičky, olivy, rajčata, dýně a kukuřice.

 

Ovoce

Rovněž ovoce nedělá krevní skupině B problémy. Díky vyrovnanému trávení můžete bez obav konzumovat téměř jakékoliv ovoce. Nedoporučuje se pouze častá konzumace kokosových ořechů a granátových jablek.

Tekutiny

Nejvhodnějšími tekutinami jsou kromě vody všechny ovocné a zeleninové šťávy kromě rajčatové. Obzvláště prospěšná je ananasová šťáva, šťáva z hroznů nebo ze zelí. Dále jsou prospěšné bylinné a zelené čaje. Černý čaj a káva nejsou příliš doporučované.

Koření & chuťové přísady a jiné

Koření s prohřívajícími účinky je pro skupinu B to pravé. Dopřejte si zázvor, křen, kari nebo kajenský pepř. Vyhněte se sladidlům z ječného sladu, kukuřičnému sirupu, škrobu, novému koření, černému pepři, skořici. Rovněž želatina není vhodnou přísadou. Z dochucovadel nelze doporučit žádné a rozhodně se vyhýbejte kečupu.

Přílad vhodného oběda pro krevní skupinu B: Platýz s bramborem a zeleninovou přílohou

Autor:
Publikováno: 5. 5. 2013 00:00 Nahlásit obsah