Student ze San Diega vydržel 11 dní bez spánku. Co se dělo s jeho tělem?

Student ze San Diega vydržel 11 dní bez spánku. Co se dělo s jeho tělem? Zdroj: atchuup.com

Spánek je pro naše zdraví a celkovou tělesnou i duševní pohodu nesmírně důležitý. Ovšem napadlo vás, co by se stalo, kdybyste pár nocí spát nešli a snažili se vydržet při vědomí bez minuty odpočinku?

Jedno je jisté, žádné pozitivní přínosy tohle odpírání nepřinese, spíše naopak. Probdělou noc má za sebou jistě každý z nás, ať už kvůli nespavosti, divoké párty, přípravě na zkoušky nebo třeba kvůli noční směně v práci. Jedna noc bez spánku se ještě zvládnout celkem dá, ale co když je těch nocí více? Randy Gardner, student ze San Diega, v roce 1964 podstoupil experiment, při kterém vydržel vzhůru dlouhých 11 dní a 25 minut. Co se s ním během této doby dělo?

Šest hodin po probdělé noci

Lidské tělo si začíná uvědomovat, že je unavené a aby se s tímto nedostatkem vyrovnalo, začne produkovat nadměrné množství hormonu kortizolu. Ačkoliv se kvůli tomuto hormonu necítil mladík příliš vyčerpaně, za to však byl nezvykle podrážděný a úzkostlivý.

Dvanáct hodit po probdělé noci

V tuto chvíli začíná lidský mozek vypínat funkce, bez kterých dokáže člověk žít. To znamená, že se zpomalí reakční doba i schopnost rozhodování se. Na druhou stranu jsme schopni zvládat jednoduché každodenní činnost, ovšem jsme unavení a vyčerpaní.

Dvacet čtyři hodin po probdělé noci

I když to zní jako paradox, dvacet čtyři hodin bez spánku se dostavuje energie a někomu může připadat, že jeho mysl pracuje jako nikdy předtím. Po únavě ani stopy a člověk se cítí překvapivě příjemně. V tuto chvíli totiž tělo produkuje velké množství hormonu dopaminu, který má za následek dobrou náladu a příval energie.

Zdroj: tet.tv

Třicet šest hodin po probdělé noci

V tuto chvíli již ani dopamin nepomáhá a lidský mozek začíná mít problémy s pamětí a reakční doba se začíná prodlužovat. K tomu se navíc přidává snížená funkce imunitního systému a zpomaluje se metabolismus, o únavě ani nemluvě.

Čtyřicet pět hodin po probdělé noci

Takhle dlouhá doba bez spánku může vyvolat nepříjemné halucinace a může se stát, že budete i paranoidní. Není výjimkou, že člověk slyší a dokonce i vidí věci, které nejsou skutečné. Může dokonce dojít k tomu, že člověk zapomene, jak se jmenuje nebo kde vůbec bydlí.

Jedenáct dní po probdělé noci

Po tak dlouhé době student, který tento výzkum prováděl, nedokázal srozumitelně mluvit, třásl se a ztrácel motorické schopnosti. Tento experiment Randy provedl již v roce 1964, když mu bylo pouhých sedmnáct let a byl jediný, kdo tak dlouho bez spánku vydržel, přesněji tedy 264 hodin.

Velmi zajímavým faktem celého tohoto experimentu bylo to, že ačkoliv Randy nebyl schopen normálně mluvit, svého kolegu, Williama Dementa, dokázal porazit v pinballu rovnou stokrát, takže bylo dokázáno, že se nejedná pouze o náhodu. Výsledkem tedy je, že i přesto, že lidský mozek určité naše tělesné funkce vypne, jiné naopak posílí.

Autor:
Publikováno: 11. 9. 2018 10:47 Nahlásit obsah