Syndrom toxického šoku úzce souvisí s používáním tamponů: Modelka s amputovanýma nohama by mohla vyprávět

Syndrom toxického šoku úzce souvisí s používáním tamponů: Modelka s amputovanýma nohama by mohla vyprávět Zdroj: Rtl.de

Byla mladá, krásná a úspěšná. Rozhodně nepočítala s tím, že by se jí život mohl nečekaně obrátit o 180 stupňů. Jenže v roce 2012 utrpěla po použití tamponu toxický šok. V důsledku vážné infekce jí lékaři amputovali pravou nohu, začátkem roku 2018 přišla i o druhou. Řeč je o modelce Lauren Wasserové, která se se svým osudem pere velmi odhodlaně.

Vaginální tampon je pro nás v době menstruace nenahraditelnou pomůckou. V souvislosti s jeho používáním se však mluví také o syndromu toxického šoku, což je na jednu stranu velmi vzácné, ovšem životu velmi nebezpečné onemocnění. Své o tom ví americká modelka Lauren Wasserová, která v důsledku toxického šoku přišla postupně o obě nohy.

Zdroj: Dailymail.co.uk U Lauren se syndrom toxického šoku vyvinul v roce 2012 po použití tamponů, které si ovšem podle svým slov pravidelně vyměňovala. Nejprve na sobě pocítila příznaky virózy, měla vysokou teplotu, cítila bolesti svalů a trpěla nevolnostmi. Její stav se však vystupňoval do té míry, že prodělala infarkt. 

V důsledku toxického šoku jí začaly odumírat nohy. Lékaři jí museli amputovat pravou nohu, z levé nohy jí odstranili část chodidla s prsty. I když se její stav poté zlepšil, na operační sál se dostala začátkem letošního roku, kdy jí byl amputován i zbytek levé nohy. "Trpěla jsem hroznými bolestmi. Počítala jsem s tím, že bude muset dojít k druhé amputaci. Život už bude lepší," uvedla Lauren Wasserová na svém Instagramu.

Zdroj: Dailymail.co.uk Přesto se Lauren pere s tím, co ji potkalo, velmi hrdinně. Ještě po amputaci první nohy nafotila coby modelka několik profesionálních kampaní, zaměřených hlavně na ženy. Podstatou těchto kampaní bylo šířit osvětu ohledně používání menstruačních pomůcek - typu, kvality (tj. se zdravotním atestem), způsobu používání i četnosti výměny.

Zdroj: Dailymail.co.uk I po amputaci druhé nohy o sobě Lauren dává vědět a své příspěvky aktivně sdílí na Instagramu, kde má desetitisíce sledujících. "Už s tím nic nenadělám. Kdybych věděla, že toxický šok je realita, tampon bych si nikdy nedala. Jediné, co můžu udělat, je veřejně o tom mluvit, aby se podobná věc nastala i dalším ženám," uzavírá modelka.

Autor:
Publikováno: 25. 5. 2018 09:10 Nahlásit obsah
Loading...