Těhotenství krok po kroku – co vás čeká a nemine v devátém měsíci?

Těhotenství krok po kroku – co vás čeká a nemine v devátém měsíci? Zdroj: www.shutterstock.com

A je to tady! Dlouho jste si představovaly, jaké to bude a konečně je to tady. Devátý a poslední měsíc začíná a s ním i odpočítávání chvíle, kdy se vaše devítiměsíční cesta završí a vy se konečně setkáte s človíčkem, kterého jste nosily pod srdcem.

Mnoho maminek potvrzuje, že porod a narození dítěte patří mezi ty nejintenzivnější zážitky, které zásadním způsobem ovlivní váš život. Nyní už zbývá jenom vytrvat a těšit se – ať už jste těhotenstvím klidně propluly či se setkaly s obtížemi, vaše děťátko už je skoro tady.

Vaše miminko

V těchto posledních pár týdnech nejspíš zaznamenáte změny v pohybech. Miminko je poměrně velké a bude se snažit najít si v tom omezeném prostoru nějakou pohodlnou pozici. Bude sebou pěkně mlet a občas možná pocítíte i nějaké to kopnutí do žeber.

Co dalšího čeká miminko v 9. měsíci:

  • V 37. týdnu je dítě považováno za donošené.
  • Dítku už také pěkně rostou nehtíky, proto se nedivte, že po narození bude potřebovat svou první manikúru.

Zdroj: www.shutterstock.com

Vaše tělo

V posledním měsíci to s vámi bude jak na horské dráze. Vaše tělo je v pohotovosti a je připraveno k porodu. Chvíli se klidně můžete cítit unavená, ovšem za pár minut poběžíte plna energie luxovat.

Co dalšího můžete očekávat:

  • Váhový přírůstek se výrazně zmenší, v některých případech úplně zastaví.
  • Miminko se může otočit hlavičkou dolů už nějakou dobu před porodem. V tu chvíli tak pravděpodobně ustanou problémy s pálením žáhy, pro změnu však začnete neustále lítat „na malou“.
  • Někdy v této době se spustí tzv. hnízdící instinkt, který vás bude nutit „připravit hnízdo“. Provázet ho budou návaly energie, kdy budete chtít mít vše čisté a uklizené.

Věci, o kterých byste měla začít přemýšlet

Maminkám v posledním měsíci je věnována zvláštní zdravotní péče. Nezapomínejte tedy na pravidelné prohlídky.

Nezapomeňte si začít chystat tašku s věcmi, které budete v porodnici potřebovat. Do mobilu si uložte důležitá telefonní čísla, která byste mohla potřebovat.

Nebojte se! Povídejte si s přáteli a s partnerem, kteří vám dodají odvahu. Snažte se v posledních dnech odpočívat a na ten významný den se těšit.

Zdroj: www.shutterstock.com

Autor:
Publikováno: 6. 6. 2018 07:00 Nahlásit obsah