Těhotenství krok po kroku – co vás čeká a nemine v osmém měsíci?

Těhotenství krok po kroku – co vás čeká a nemine v osmém měsíci? Zdroj: www.shutterstock.com

Začíná osmý měsíc těhotenství a při každém pohledu do kalendáře si čím dál tím více uvědomujete, že se blíží chvíle, kdy se konečně stanete maminkou. Na co byste se v tomto měsíci měly připravit?

Do porodu zbývá pár týdnů, nervozita se stupňuje. Přesto byste se měly snažit být v klidu a na nadcházející chvíli se těšit. Je to ta pravá chvíle načerpat co nejvíce informací z knih i časopisů, abyste byly na porod i miminko dokonalé připravené.

Vaše miminko

Skoro celou dobu těhotenství byla pokožka miminka skoro průhledná. Nyní, s přibývající hmotností, se bude pod kůži tvořit vrstva tuku, která je pro dítě nesmírně důležitá. Bude udržovat jeho tělesnou teplotu a chránit malé tělíčko.

Co dalšího čeká miminko v 8. měsíci:

  • Jemné chloupky, tzv. lanugo, které pokrývaly povrch plodu, v tomto měsíci mizí. Při narození si budete moci všimnout některých zbývajících, které během pár týdnů vypadnou.
  • U miminka se prohlubují spací návyky, včetně REM spánu. O čem se asi vašemu drobečkovi zdá?
  • Některá miminka se již přetáčí hlavičkou dolů, tedy do pozice, ve které jsou připraveny k porodu.
  • Dítě v tomto období přibírá i 14 gramů denně. Na 8 měsíci bude vážit už okolo 2 kilogramů.

Miminko bude v tomto období pěkně přibývat na váze Zdroj: www.shutterstock.com

Vaše tělo

Už před narozením miminka se budete muset připravit na to, že se občas v noci příliš nevyspíte. V tomto období se vám bude hodit speciální těhotenský polštář. Pomohou vám také některé čaje pro těhotné a teplá sprcha.

Co dalšího můžete očekávat:

  • Vaše pánev se rozšiřuje a připravuje na porod. Tato oblast vás tedy může trochu bolet.
  • S blížícím se porodem se uvolňují i vaše klouby.

Věci, o kterých byste měla začít přemýšlet

Pro většinu žen není sexuální život během těhotenství problém. Některé ženy dokonce přiznávají, že těhotenské hormony výrazně zvýšily jejich sexuální touhy. Nicméně, v 8. měsíci už nemusí být běžný sex příliš pohodlný. Je tedy třeba s partnerem o těchto věcech mluvit a třeba vyzkoušet i některé nové a nezvyklé věci.

Je třeba se také rozhodnout, jakým způsobem porod proběhne. Budete chtít klasický porod či využít některý z alternativních způsobů? V jaké porodnici budete rodit? Plánujete během porodu využít třeba epidurál?

V tomto období je vhodné hodně číst a načerpat tak co nejvíce informací, které vám pomohou jak při přípravách na porod, tak i na následnou péči o miminko.

Načerpejte co nejvíce informací Zdroj: www.shutterstock.com

Autor:
Publikováno: 30. 5. 2018 07:00 Nahlásit obsah