Tyto diagnózy gynekologa vám zaručeně na klidu nepřidají - máte se ale skutečně čeho bát?

Tyto diagnózy gynekologa vám zaručeně na klidu nepřidají - máte se ale skutečně čeho bát? Zdroj: Shutterstock.com

Neznám ženu, která by se těšila z návštěvy u svého gynekologa. I tak je to dost nepříjemné, natož když vám ještě ke všemu sdělí, že je něco špatně. Najednou nevíme, co dál, pátráme v očích lékaře po ujištění, že se jedná o maličkost a že se není čeho obávat. A tohle jsou nejčastější diagnózy, které zaručeně připraví o klid každou z nás.

Vaše děloha je bohužel převrácená

Při tomto sdělení se každá žena určitě nezmůže na slovo a její mysl si představuje hrůzná řešení tohoto problému. Skutečnost je ale taková, že se nemusíte vůbec bát. V tomto případě se děloha sice nenalézá ve správné vertikální poloze a může být nachýlená dozadu, což ale mnohé ženy vůbec nevědí. Nijak se to neprojevuje, snad jenom průběh menstruace může být trochu bolestivější. Právě tyto bolesti často vedou ženy k lékaři. V žádném případě se ale neobávejte, že kvůli této anomálii nebudete moct otěhotnět a donosit dítě. Vaše šance jsou úplně stejné jako u žen, které mají dělohu ve správné poloze. Jenom ve velmi ojedinělých případech se tento problém řeší pomocí speciálních cviků. K operaci se přistupuje jenom v krajních případech.

Máte polycystické vaječníky

Hrůza z tohoto sdělení vám zaručeně podlomí kolena, i když vás lékař ještě informuje, že bude třeba provést další vyšetření, aby se podezření potvrdilo. Co to vlastně naše vaječníky trápí? Jsou zvětšené a jsou na nich cysty. Důvodem může být hormonální nerovnováha v našem těle. Jak poznat, že máme právě tuto nemoc? Většinou je to nepravidelná menstruace, bujnější ochlupení, a to i na obličeji a také silné akné. Ženy, které mají tyto problémy, často nemohou přirozeně otěhotnět, proto se okamžitě nasazují hormonální léky, aby se upravil menstruační cyklus a začala léčba. Někdy se mohou vyskytnout problémy s donošením dítěte, ale nebojte se, dnes je lékařská péče natolik vyspělá, že také s tímto si dokáže hravě poradit.

Máte herpes

A je to tady. Vaše tváře okamžitě zrudnou a hanbou byste se nejraději propadla. První, co vás napadne, je, kde jsem k tomu probůh přišla? Pokud máte stálého partnera, tak se mohlo stát, že se nakazil a ani o tom nemusel vědět. Mohlo k tomu dojít již dávno s jeho bývalou přítelkyní a on se stal přenašečem, aniž by se u něj virus projevil, zřejmě je na něj imunní. Vždy je důležité zachovávat pravidla bezpečného sexu, hlavně po sdělení, že máte herpes, protože i když se ho podaří léky usměrnit, nadále zůstává ve vašem těle a číhá na sebemenší oslabení imunity a okamžitě zaútočí a vrátí se zpět v plné síle.

Zdroj: Shutterstock.com

Máte náběh na trombózu

Každá žena, která užívá antikoncepci, ví, že estrogeny obsažené v pilulkách mohou opravdu způsobit krevní sraženinu neboli trombózu, ale dokud to lékař neřekne, moc o tom nepřemýšlíme. To je právě velká chyba. Musíme si uvědomit, že antikoncepce nejde dohromady s kouřením a pitím alkoholu. Tato trojice je totiž přímo vražedná! Pokud k tomu ještě přidáte nadváhu a výskyt tohoto onemocnění v rodině, jste ideálním adeptem na tuto zákeřnou nemoc. Důsledně dbejte pokynů lékaře, žijte podle zásad zdravého životní stylu a nemusíte se ničeho obávat.

Je to tak, máte dvě vaginy

Vůbec nechápete, co to ten doktor říká. Zbláznil se on nebo vy? Jistě si dělá legraci, to je přece nemožné! Není to nemožné, ba dokonce to není nic neobvyklého. Odborně se tato diagnóza nazývá didelphys. Náš pohlavní orgán se nám prostě vyvinul v páru. Jednoduše řečeno, máte jednu vaginu rozdělenou uprostřed blankou. Jedna část může být větší a vy to vůbec v běžném životě nepoznáte. Jediným problémem u této diagnózy je to, že může vzniknout dvojité těhotenství.

Výsledky HPV jsou pozitivní

HPV je anglická zkratka pro lidský papilomavirus, který může být příčinou rakoviny děložního čípku. Ale hlavu vzhůru, nemusí to být zrovna tento vir, protože jsou jich desítky druhů a nemusí se jednat o ten nejhorší. Kdyby tomu však tak bylo, ničeho se nebojte. Lékaři vás budou pečlivě sledovat, zvát na pravidelné prohlídky, provádět různá podrobná laboratorní vyšetření a včas zasáhnou, kdyby bylo potřeba. Právě proto je velmi důležité pravidelně navštěvovat svého gynekologa, protože prevencí si můžete zachránit život.

Doufáme, že po přečtení našeho článku už budete před návštěvou gynekologa trochu klidnější a vyrovnanější, protože i když vám řekne jakoukoliv diagnózu, tak vždy se najde řešení, jak ji v klidu překonat.

Autor:
Publikováno: 5. 9. 2018 14:00 Nahlásit obsah