Účinné cviky proti pěti typům bolesti zad

Účinné cviky proti pěti typům bolesti zad

Naše páteř je vzpřímenou chůzí na rozdíl od zvířat hodně zatížená. Záleží však také na tom, jak spíme, sedíme, chodíme a hlavně také jak zádově svalstvo posilujeme. Stačí přece málo a rázem může být po bolesti!

Nejčastěji si stěžujeme na bolesti krční páteře, v oblasti mezi lopatkami, v bedrech… Proč nás vlastně tolik bolí? Většinou proto, že s páteří špatně zacházíme, neposilujeme zádové svaly, dlouho vysedáváme u počítače, chodíme s rameny nachýlenými dopředu, spíme na měkké posteli, nosíme vysoké podpatky a příliš se stresujeme. Páteř se ozývá také v období těhotenství a menopauzy, ovšem to neznamená, že bychom si měly jen stěžovat, protože stačí opravdu málo: na každé bolení zad praktikovat správné cvičení.

1. SESEDÁNÍ OBRATLŮ

Velký vliv na sesedání obratlů má osteoporóza, tedy řídnutí kostí. Vzniká nedostatkem minerálů a vápníku, kdy jsou kosti křehké a snadno se lámou. Dnes patří osteoporóza mezi civilizační choroby, které ohrožují i mladší ženy, které pravidelně nesportují.

Doporučený sport: chůze.

Při té posilujete nejen všechny svaly, ale také ty břišní a zádové. Ty jsou důležité při držení páteře. Cviky na bolest zad praktikujte čtyřikrát týdně, udělejte si svižnou půlhodinovou procházku. Zpevníte nejen svalstvo, ale díky prokrvení organismu budete odolnější právě vůči osteoporóze.

2. BOLESTI KRČNÍ A HRUDNÍ PÁTEŘE

Vznikají nesprávným držením horní poloviny zad, když třeba nemáme vhodnou židli a celý den sedíme ohnutá. V této poloze se přetěžují ramenní a šíjové svaly a také svalstvo podél páteře. Jsou pak ztuhlé, čímž brání pohybu, což vyvolává křečovitou bolest.

Doporučený sport: protahovací cvičení.

Začnete se protahovat pravidelně každé ráno. Také během dne si udělejte pár pětiminutových přestávek na cviky na bolest zad, abyste se mohla nerušeně protáhnout. Například: kružte rameny dozadu, střídavě levým a pravým nebo oběma najednou. Natáhněte ruce před sebe a pokrčte v loktech. Ve výši prsou lehce hmitejte – lokty směřují dozadu a do stran. Přidejte také pár úklonů hlavy, zleva doprava a zepředu dozadu. Cviky na bolesti zad dělejte lehce a tahem, nesnažte se silou překonávat odpor ztuhlého svalstva.

 

3. SKOLIÓZA – VYBOČENÍ PÁTEŘE

K vybočení páteře dochází tehdy, když svaly podél páteře ochabnou a nejsou schopni udržet ji ve správném zakřivení. Může postihnout různé části páteře.

Doporučený sport: plavání.

Vůbec nejlepší jsou plavecké styly znak nebo kraul, při kterých se posiluje zádové svalstvo a zároveň se protahují prsní svaly. Hodinka plavání jednou týdně vás může bolesti navždy zbavit.

4. HYPERLORDÓZA

Nadměrné prohnutí bederní páteře je většinou způsobeno špatným držením těla, jako je vystrčený zadeček, vyklenuté bříško. Tento problém se objevuje zvlášť u těhotných žen. Výrazným prohnutím se posunuje těžiště těla do dolní části zad. Tato nepřirozená zátěž může vyvolat velmi nepříjemné bolesti, které se přenášejí i výše.

Doporučený sport: veslování, ať už skutečné, nebo na trenažeru.

Při tomto pohybu se intenzivně posilují svaly podél páteře a také břišní a ramenní. Pevné břišní svaly mají velký vliv na správnou polohu bederní páteře – mohou ji tlačit dozadu. Jde jen o to naučit se pohyb správně provádět. Je proto lepší začít v posilovně na trenažeru, kde vás může zkontrolovat trenér. Velmi dobře působí i cviky na bolest zad, při nichž se podsazuje páteř a rychlá chůze.

 

5. LUMBALGIA – BOLEST V KŘÍŽI

Loupání v kříži dnes trápí i ženy velmi mladé. Bolesti v dolní části zad bývají většinou spojeny s gynekologickými problémy, často ale souvisejí s hyperlordózou. Postávat dlouho na jednom místě pak může být opravdu kříž. Pokud proti bolestem nezačnete něco dělat, může se vám později zablokovat celá páteř.

Doporučený sport: plavání stylem „ouško“ nebo splývání.

Plavat stačí jednou týdně, ale k tomu je třeba každý den přidat protahovací cviky. Například: rovně se postavte, paže zvedněte nad hlavu, překřižte a spojte dlaně tak, aby palce směřovaly dopředu. V této poloze se vytáhněte z pasu a počítejte do dvaceti.

Publikováno: 5. 9. 2013 00:00 Nahlásit obsah