V Brazílii se narodilo dítě z transplantované dělohy mrtvé dárkyně. Poprvé v historii

V Brazílii se narodilo dítě z transplantované dělohy mrtvé dárkyně. Poprvé v historii Zdroj: www.shutterstock.com

Jen před pár hodinami oběhla celý svět zpráva, že se brazilským lékařům podařilo, aby žena s transplantovanou dělohou porodila živé dítě. To se sice několikrát podařilo i v minulých letech, jednalo se však o živé dárkyně. V tomto případě však byla ženě transplantována děloha již mrtvé ženy.

O úspěchu informovali lékaři ve své studii, která byla publikována v odborném časopisu The Lancet. Podle lékařů se jedná o významný krok, který v budoucnu povede k rozšíření počtů transplantací. Už jen z toho důvodu, že počet lidí ochotných darovat orgány po své smrti, je daleko vyšší než počet živých dárců.

Dvaatřicetiletá žena k transplantaci přistoupila kvůli vzácnému MRKH syndromu. Při něm ženám děloha zcela chybí nebo se reprodukční orgány nevyvíjejí. Dárkyní byla 45letá žena, která zemřela po mozkové mrtvici. Transplantace se vydařila a pomocí umělého oplodnění žena po 7 měsících otěhotněla a následně porodila v prosinci 2017. Zdravá holčička vážící 2 550 gramů přišla na svět ve 36. týdnů císařským řezem. Lékaři pak ženě dělohu odstranili, aby nemusela brát speciální léky proti odmítání orgánů. Dle lékařů jsou žena i její dcerka po roce od porodu v naprostém pořádku.

TIP: Jedním z posledních trendů je, že ženy sní po porodu placentu. Více se dozvíte v našem článku.

Žena i holčička jsou rok od porodu zdravé. Zdroj: www.shutterstock.com

Transplantace dělohy a následný porod dítěte není v lékařském světě novinkou. Vždy se však jednalo o žijící dárkyni – nejčastěji příbuznou. K prvnímu porodu dítěte ženou, která měla transplantovanou dělohu od živé dárkyně, došlo v roce 2014 ve Švédsku. Od té doby je zaznamenáno 11 dalších případů. V minulosti proběhly pokusy s použitím dělohy od mrtvých dárců (dokonce i v Česku), avšak dosud byly neúspěšné. V Brazílii tak nyní plánují provést další dvě takové transplantace.

Doufejme, že budou úspěšné a že právě tento lékařský úspěch otevře možnosti i dalším ženám, které nemohou mít děti.

TIP: Měli by být muži u porodu? Odpovíme vám na to v tomto článku.

Autor:
Publikováno: 6. 12. 2018 09:44 Nahlásit obsah