V Česku se nově objevil případ záškrtu: Co to záškrt je, jaké má příznaky a jak pomáhá očkování

V Česku se nově objevil případ záškrtu: Co to záškrt je, jaké má příznaky a jak pomáhá očkování Zdroj: Shutterstock

Státní zdravotní ústav (SZU) ve čtvrtek 12. května 2022 informoval o tom, že se v Česku po dlouhé době objevil případ záškrtu. Touto závažnou nemocí onemocněla žena žijící v Kraji Vysočina. Podle pracovníků SZU bylo zdrojem infekce domácí zvíře, které rodina nakažené ženy chovala. Co to záškrt vlastně je, jaké má příznaky a jak nás chrání očkování?

Žena z Vysočiny se měla záškrtem nakazit od domácího zvířete

Ještě před několika měsíci platilo, že poslední případ záškrtu byl na území Česka zaznamenán v roce 1995. Dle tiskové zprávy SZU se koncem dubna 2022 objevil nový případ záškrtu na Vysočině. Záškrtem zde onemocněla žena, která se měla nakazit od chovaného domácího zvířete.

“K nákaze došlo u imunosuprimované pacientky s jiným chronickým onemocněním. SZÚ je v řetězci práce s pacientem místem, kam se zasílají vzorky k potvrzení či vyvrácení nákazy, protože disponujeme metodikou v NRL pro danou diagnózu. Je na místě uklidnit veřejnost, protože jde opravdu o raritní případ. V České republice je mezi povinná očkování zařazeno právě i očkování proti záškrtu a máme dobře proočkovanou populaci. Zároveň už lze říci, že nákaza pravděpodobně nesouvisí s cestou pacientky do zahraničí a ani s kontaktem s cizincem. Předpokládaným zdrojem infekce je domácí zvíře, které rodina chovala. Čekáme na výsledky vyšetření a spolupracujeme se Státní veterinární správou,“ informovala ředitelka SZÚ Barbora Macková. 

Zdroj: Shutterstock Co je záškrt: Vážné bakteriální onemocnění

Záškrt neboli diférie je vážné bakteriální infekční onemocnění, jehož původcem jsou bakterie Corynebacterium diphtheriae, případně zvířecí druhy Corynebacterium ulcerans a Corynebacterium pseudotuberculosis. Zdrojem záškrtu je nejčastěji kontakt s bacilonosičem, kterým může být kromě nakaženého člověka také zvíře. Tato bakteriální infekce s inkubační dobou 2 až 5 dnů se šíří kapénkami například jako například rýma, ale také vzácně stykem s kontaminovanými předměty.

Největší epidemie záškrtu probíhaly v první polovině 20. století. Například na území dnešního Česka v roce 1943 zdravotníci zaznamenali takřka 40 tisíc případů záškrtu se smrtností 5 až 8 procent. Největší nebezpečí tato bakteriální infekce představovala pro malé děti, z nichž stovky ročně ve 40. letech minulého století v tuzemsku tomuto onemocnění podlehly.

V roce 1946 přistoupilo Československo k plošnému očkování proti záškrtu, díky čemuž se tato nemoc podařila podchytit. Od poloviny 70. let 20. století se v tuzemsku záškrt objevoval velmi zřídka. K poslednímu úmrtí na tuto chorobu přitom došlo v roce 1969.

Příznaky záškrtu

  • Podobá se těžké angíně, která je doprovázená běložlutými nebo šedavými napadenými místy na sliznici (tzv. pablány)
  • Horečka
  • Celková slabost a malátnost
  • Zimnice
  • Bolest v krku
  • Otok v krku
  • Zvětšené krční mandle
  • Problémy s dýcháním, dušnost
  • Problémy s polykáním
  • Zúžení hrtanu a hltanu, dušení

Zdroj: Shutterstock Očkování proti záškrtu: WHO doporučuje i očkování dospělých

Očkování proti záškrtu se v tuzemsku celoplošně provádí už od roku 1946, díky čemuž se povedlo tuto závažnou nemoc takřka vymýtit. V současné době je očkování proti záškrtu v Česku součástí hexavakcíny, která se dává dítěti v kojeneckém a batolecím věku ve třech dávkách (2. měsíc, 4. měsíc a 11.-13. měsíc života). Hexavakcína přitom chrání celkem proti šesti chorobám. Kromě záškrtu brání rozvoji tetanu, černého kašle, virové hepatitidy typu B, dětské obrny a invazivní hemofilové nákazy.

V případě dětí by mělo následovat přeočkování proti záškrtu, tetanu a černému kašli v 5 až 6 letech a následně přeočkování proti záškrtu, tetanu, černému kašli a dětské obrně v 10 až 11 letech. A jak je to s očkováním proti záškrtu u dospělých? Světová zdravotnická organizace (WHO) doporučuje, aby se dospělí lidé nechali vzhledem k vyvanutí imunity každých deset let přeočkovat. A to zvlášť v případě, pokud plánují cestu mimo Evropu a Severní Ameriku.

Zdroj: Szu.cz, Nzip.cz, Zdravi.euro.cz, Danieldrazan.cz
Autor:
Publikováno: 13. 5. 2022 12:34 Nahlásit obsah