Varovné signály, které včas odhalí rakovinu prsu. Tohle by měla vědět každá žena!

Varovné signály, které včas odhalí rakovinu prsu. Tohle by měla vědět každá žena! Zdroj: Shutterstock.com

Rakovina prsu je v poslední době velmi omílané téma, ale i přesto se najdou ženy, které příznaky rakoviny podcení nebo si jich ani nevšimnou.

Rakovina prsu je v České republice diagnostikována více než 5000 ženám ročně. Z toho 2000 žen každoročně na následky této choroby zemře. Proto jsme si pro vás přichystali seznam nejčastějších příznaků, které na svých prsou můžete pozorovat.

FOTO: Shutterstock.com

Boule v prstu

Po každé menstruaci byste si měla prsa pravidelně prohlížet a prohmatávat. Pokud ucítíte útvar, který tam před nějakou dobou ještě nebyl, měla byste zpozornět. Pochopitelně nemusí jít hned o nádor, může to být jen cysta nebo výjev hormonálního zduření. Pro váš klid se však nechte vyšetřit na mamografu.

Výtok z bradavky

Při prohlídce prsu byste si měla i zmáčknout bradavku. Pokud se objeví krvavý nebo nahnědlý výtok, vyhledejte okamžitě lékaře.

Vtažená bradavka

Pokud se vám jedna z bradavek vtáhla dovnitř a i přes snahu nejde zpátky, i v tomto případě si zajděte raději k lékaři. Nemusí to znamenat vůbec nic, ale také to bývá následek toho, že jste prodělala zánět prsu.

Zarudnutí

Zarudnutí prsu nebo bradavky je zapříčiněno zánětem a v mnoha případech se jedná i o nádor. Zánět od nádoru rozeznáte tak, že na dotek vás prso bolí.  

Ďolíček

Ďolíček nebo propadlinu v prsu nejlépe objevíte tak, když zvednete ruce nad hlavu.

FOTO: Shutterstock.com

Změna na bradavkách

Rakovina se v tomto případě projeví v okolí dvorce a tmavší barvou bradavky, která je pokrytá šupinami. Může být i ulepená a na dotek velmi citlivá. Při sebemenším škrábnutí se objeví krev.

Nepodceňujte rakovinu prsu a v případě objevení některého z těchto příznaků neoddalujte návštěvu lékaře. Včasným zahájením léčby se vaše šance na naprosté uzdravení několikanásobně zvýší.

Autor:
Publikováno: 5. 10. 2016 18:19 Nahlásit obsah
Loading...