Obsah na této stránce není vhodný pro osoby mladší 18 let

Pro přístup do této sekce musíte být starší 18 let.

Jsem starší 18 let Nejsem starší 18 let

Vaše tělo vám vysílá důležité signály, umíte je správně číst?

Vaše tělo vám vysílá důležité signály, umíte je správně číst?

Hádky s partnerem nebo matka, která vám do všeho mluví, dokážou otrávit život. Bohužel doslova! Pátraly jsme, jestli za vašimi věčnými angínami a záněty nestojí i něco víc než jen viry a nachlazení.

Rozbolí vás záda vždy, když víte, že skončíte s bývalým v posteli? Vaše tělo vám tím dává najevo, že tudy cesta nevede, protože bolesti zad jsou s psychikou velmi často spojené. Co nedokážeme žít nebo o čem nedokážeme mluvit, tím onemocníme. Jazyk v této souvislosti hraje zajímavou roli, a proto není náhoda, že za žaludečními vředy stojí jev, který nám dlouhodobě doslova leží v žaludku. Nevěříte?

Psychosomatika zná lék

Stav duše má na vaše tělo mnohem větší vliv, než si většina lidí žijících v západní civilizaci vůbec dokáže připustit. Moderní medicína dlouhou dobu přistupovala k člověku jen jako k biologickému stroji a skoro všechno řešila přístroji, prášky či operacemi. Ukazuje se ale, že řada nemocí pramení v narušených vztazích, chybných myšlenkových vzorcích, traumatech z dětství či v potlačených pocitech.

Napadlo by vás, že obyčejná angína, kterou svalujete na nastuzení, může být výsledkem nepříznivé rodinné situace? V ordinacích se objevují stále častěji lékaři, které zajímá nejen rozbor vaší krve, ale i to, co jste už v životě zažila a co právě cítíte. Bolí vás hlava, na diagnózu se nepřišlo, doktoři už zkusili vše a utrpení trvá? Potom představujete ideální pacientku a rozhodně čtěte dál, protože tento článek jsme psaly právě pro vás. Bez zajímavosti rozhodně není, že konflikty rodičů se často projevují u dětí zánětem středního ucha... Nevzpomínáte si na to?

Jak se zdravím mává rodina

Každý člověk tvoří součást emočního pole rodiny a toto společenství ho vždy ovlivňuje. Rodinný život se navíc řídí biologicky danými pravidly, z nichž vyplývají i potřeby jednotlivých členů, a porušování tohoto skrytého řádu se bohužel nevyplácí. Narušené vztahy se často projeví obtížemi fyzickými i psychickými. Nemoc je zákeřná a často postihuje nejslabšího, toho nejméně mocného, tedy NEmocného člena rodinného systému, což bývají zpravidla děti, avšak ne jen ony. Za tyranství manžela zaplatí nemocí nejspíš jeho manželka.

Jste nakloněna alternativám?

Homosexuální soužití s dětmi? Proč ne. Muž na rodičovské dovolené? Svobodná matka? Klidně ano, nejsem proti tomu - říkáte si třeba právě v tuhle chvíli. Porušení biologicky daného chodu věcí klade však na všechny aktéry netradičních rodinných uspořádání vysoké nároky a může přinést vážné problémy. Mezi základní pravidla zdravého rodinného soužití patří třeba fakt, že máma plní jinou funkci než táta, a že děti potřebují oba rodiče. Matka v tradičním pojetí představuje spíše pečující a akceptující element, otec zase náročnější a vymezující sílu. Zastávat obě role najednou může být pro jednoho rodiče příliš náročné a v dětské hlavě pak vzniká chaos, který může přejít až do nemoci.

Jak moc dětem scházejí fungující vztahy, to dokládají třeba příběhy anorektických a bulimických dívek. U anorektiček se totiž často zjišťuje, že něco není v pořádku ve vztahu s mámou, u bulimických dívek to zase nefunguje s otcem.

Všechno chce svůj čas

Zásadní roli ve zdraví rodiny hraje i životaschopný partnerský vztah rodičů, který emočně vyživuje děti podobně jako placenta plod v děloze, a naplňuje i citové potřeby obou partnerů. Ukazuje se, že zásadní vliv na zdraví má i respektování pravidla, že všechno chce svůj čas. Na malé děti se nevyplácí mít nároky jako na dospělé jedince.

Nemoc může pomáhat

Být nemocný samozřejmě není příjemné, ale nemoc má mnohdy hlubší smysl. Zdravotní obtíže přinášejí určité poselství, po němž se vyplatí pátrat. To se může stát klíčem k úplnému vyléčení a pozitivní životní změně. Naše kultura ale zatím není zvyklá nemoc přijímat a už vůbec ne přemýšlet o jejím významu v širších souvislostech. Obvykle nemoc chápeme jako zlo, kterého je třeba se co nejrychleji zbavit, a lékaři většinou nepátrají po hlubších příčinách vzniku onemocnění, k čemuž je nemotivuje ani současná politika zdravotních pojišťoven.

Pokud chcete najít odborníka, který se podívá i pod povrch vaší choroby, musíte důsledně pátrat. Kromě lékařů vyškolených v psychosomatice vám ale může pomoct i kterýkoli dobrý psychoterapeut nebo třeba lékař, který se vyzná v čínské medicíně. Ta totiž tělo od mysli neoddělovala nikdy.

Publikováno: 22. 12. 2012 04:25 Nahlásit obsah