Vážné infekční onemocnění se vrací. Na tyto příznaky u svých dětí dávejte pozor

Vážné infekční onemocnění se vrací. Na tyto příznaky u svých dětí dávejte pozor Zdroj: Shutterstock.com

Bohužel, ať se rodiče snaží sebevíc, své dítě nedokážou ochránit před nemocemi, které se především mezi dětmi šíří rychlostí světla. Jednou z takovýchto nemocí je i spála, na kterou mnoho rodičů již zapomnělo, avšak nyní se u dětí začíná znovu objevovat.

Její název vychází od typického příznaku této nemoci, tzv. spálové vyrážky. Jedná se o infekční onemocnění, které je způsobeno streptokokovou skupinou typu A. Spálou nejčastěji onemocní děti ve věku od 3 do 10 let.

Zpočátku se může spála projevovat jako běžná angína, tedy bolestí v krku, zduřením lymfatických uzlin, horečkami, zimnicí, malátností a dokonce se mohou objevit i bolesti břicha a zvracení.

Jak tedy spálu rozeznat od angíny? U spály se na jazyku dítěte objeví bílý povlak, který se začíná postupně olupovat od špičky jazyka dozadu. Když se povlak odloupne, zbarvení jazyka je malinové. Dále se objeví typická vyrážka, která je drobná, avšak viditelná díky své červené barvě. Pozor však na to, že se vyrážka neobjevuje v oblasti obličeje, nejčastěji ji můžete najít v podbřišku, na rukou, na vnitřní straně stehen, na bocích a někdy také pod kolenem či v podpaží.

Zdroj: Shutterstock.com Pokud se u vašeho dítěte objevily zmíněné příznaky, je důležité, abyste s návštěvou pediatra neotáleli. Je potřeba předepsat co nejdříve antibiotika, také snížit teplotu či horečku a nutný je klid na lůžku a dostatečný pitný režim.

Vyrážka se postupně začne odlupovat, což může, avšak není to pravidlem, dítě svědit, proto je také důležité natírat postižená místa zklidňujícím a hojivým krémem.

Hlavním přenašečem spály je člověk, což znamená, že i dospělý člověk se může nakazit, stává se to však velmi zřídka. Po uzdravení nemocného dítěte byste měli umýt či vyprat a vydezinfikovat všechny věci, se kterými přišlo do kontaktu a to hlavně oblečení, povlečení, peřiny a hračky.

Autor:
Publikováno: 7. 2. 2018 09:34 Nahlásit obsah
Loading...