Vědci konečně přišli s odpovědí na otázku, proč klouby praskají!

Vědci konečně přišli s odpovědí na otázku, proč klouby praskají! Zdroj: Brightside.me

Tento nepříjemný zvuk, především pro ty co jej musí poslouchat, známe všichni. Nicméně těm, kteří si klouby praskají, přináší úlevu. Je ale toto praskání a křupání bezpečné nebo naopak?

Co se tedy vlastně v kloubech děje?

Zjednodušeně řečeno, místo, kde jsou dvě kosti propojeny, je zabaleno do kloubního pouzdra, které je vyplněno kapalinou. Když si naše klouby protáhneme, prostor mezi nimi expanduje. Kapalina nedostatečně zaplní mezeru a tlak uvnitř vytvoří bublinu. Zvuk, který tedy slyšíme, je prasknutí této bubliny.

FOTO: Brightside.me

Radiolog Robert D. Boutin a chirurg Robert Szabo tyto informace získali od 40 testovaných osob. Třicet z nich si klouby pravidelně praskalo, zbylých deset tento zlozvyk nikdy nedělalo – alespoň tedy ne úmyslně. Jak se ukázalo, praskání kloubů může být jakousi prevencí proti onemocnění kloubů, ale toto zjištění se musí ještě důkladně prozkoumat.

Test také ukázal, že ti, kteří si pravidelně klouby prokřupávají, netrpí otoky kloubů, artritidou nebo jiným kloubním onemocněním.

Nicméně, i přes všechny klady tohoto zlozvyku, byste měli mít na paměti, že to může být příznak neurózy a ta by se měla zcela jistě léčit. 

Autor:
Publikováno: 14. 10. 2016 10:41 Nahlásit obsah