Vědci přišli s novými poznatky. Může za vznik rakoviny kouření?

Vědci přišli s novými poznatky. Může za vznik rakoviny kouření? Zdroj: Shutterstock.com

Každý rok zemře v České republice na rakovinu téměř 27 000 lidí. Bohužel i počet nemocných rok od roku stoupá, jenže nikdo doposud nebyl schopný říct, proč tomu tak je. Avšak dle nových poznatků za většinu typů rakoviny mohou nahodilé mutace buněk.

Dříve se mělo za to, že rakovinu způsobují genetické předpoklady, nezdravý životní styl či kouření, což právě tyto nové poznatky v některých případech vyvracejí. Na Univerzitě Johnse Hopkinse v Baltimoru byl sestaven tým, který se snažil přijít na to, proč jsou některé tkáně ke vzniku rakoviny náchylnější než jiné. Tento tým následně přišel s velmi překvapujícími výsledky. Podle těchto vědců měly zhruba dvě třetiny respondentů jen smůlu, protože za jejich onemocnění mohla právě ona zmíněná mutace buněk. Tato mutace se především objevuje u pacientů, kteří trpí rakovinou krve, slinivky břišní, varlat, vaječníků a mozku.

Zdroj: Shutterstock.com I přes tohle zjištění však zdravý životní styl hraje velmi významnou roli jako prevence proti rakovině. Právě nezdravý životní styl a kouření zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže, plic a tlustého střeva.

Výzkum této univerzity se bohužel nezabýval všemi typy rakoviny, vynechali rakovinu prsu a prostaty, a to z toho důvodu, že u těchto dvou nejčastějších typů nemohli spolehlivě vyhodnotit dělení buněk a tím by byl výzkum nepřesný.

Autor:
Publikováno: 9. 4. 2018 09:22 Nahlásit obsah
Loading...