Vůně santalového dřeva dokáže s vaším tělem i psychikou na podzim doslova zázraky

Vůně santalového dřeva dokáže s vaším tělem i psychikou na podzim doslova zázraky Zdroj: Shutterstock.com

Santalové dřevo má příjemně sladkou, kořenitou vůni, která pozitivně působí jak na tělo, tak na duši. Jelikož umí navodit příjemné pocity, éterický olej ze santalového dřeva tvoří prazáklad aromaterapie. Se santalovým dřevem se setkáte i ve sprchových gelech, dekorační kosmetice nebo parfémech. Co všechno vůně tohoto zázraku s naším tělem dokáže?

Olej ze santalového dřeva je nezastupitelnou součástí náboženských tradic v Indii, ale i dalších zemí jihovýchodní Asie. Strom santalovník bílý, ze kterého se dřevo získává, je zejména v Indii považován za posvátný. Také proto je součástí různých náboženských obřadů - zdobí se například během svatby nebo při příležitosti narození potomka.

Zdroj: Shutterstock.com Ačkoli je santalovému dřevu přisuzována řada magických účinků, prokazatelně tím pozitivním způsobem působí také na lidské tělo a psychiku. Nechte se unášet hlavně nyní na podzim vůní éterického oleje santalového dřeva, díky ní:

... se vám zlepší paměť

Vůně santalového dřeva vám zlepší pamět a pomůže, abyste se lépe soustředili.  A navíc, také vás  uvolní a ochrání před stresem a úzkostí. 

... se vám zvýší libido

O santalovém dřevu se říká, že je to "vůně zamilovaných". Má prokazatelně afrodiziakální účinky, a to zejména u mužů. Také ženy se díky této vůni uvolní a  současně sexuálně nabudí. Co tedy éterický olej ze santalového dřeva přidat třeba do masážního oleje, se kterým si pohrajete v rámci předehry?

... budete lépe spát a usínat

Trpíte nespavostí, špatně usínáte nebo se během noci několikrát probudíte a v hlavě se vám pořád dokola honí myšlenky všeho druhu? Usínejte každý večer při vůni santalového dřeva. Právě díky ní rychleji vypnete, srovnáte si v hlavě myšlenky, které vás trápí, a vaše duše se rychleji harmonizuje.

... vám rychleji porostou vlasy

Podle vědců z University of Manchester podporuje vůně santalového dřeva dokonce růst vlasů a omezuje jejich vypadávání. Říkají, že nejen nos je místem čichových receptorů, které reagují na nejrůznější pachy. Tyto receptory se nacházejí i na dalších částech lidského těla a ani kůže hlavy není výjimkou.

Kolem vlasových folikulů buňky produkují čichový receptor nazývaný OR2AT4. A podle zjištění manchesterských vědců se právě na tento receptor skvěle váže vůně santalového dřeva. U dobrovolníků, kteří byli vystaveni vůni santalového dřeva, manchesterští vědci zjistili o 25 až 30 procent větší výskyt růstového hormonu ve vlasové pokožce. Právě tento hormon má klíčovou roli při růstu vlasů a jejich případném vypadávání.

Zdroj: Shutterstock.com

... vás přestane bolet hlava

Éterický olej ze santalového dřeva je v aromaterapii používán hlavně kvůli vyvolání klidného a meditativního stavu. Jeho vůně v souvislosti s tím snižuje bolesti nervů lidského těla a také zastavuje mírnou bolest hlavy. Vědci rovněž zjistili, že tato vůně uvolňuje mozkové vlny.

... se zbavíte zdravotních obtíží

V aromaterapii se vůně santalového dřeva nepoužívá pouze k léčení duše, ale i k léčbě tělesných obtíží. Tato vůně dokáže léčit například záněty sliznic a močového měchýře, pomáhá při nemocech střev a také zajišťuje, aby váš srdeční sval pracoval, tak jak má.

Autor:
Publikováno: 23. 10. 2018 14:21 Nahlásit obsah