Vyzrajte v zimě na chřipku a nachlazení!

Vyzrajte v zimě na chřipku a nachlazení! Zdroj: shutterstock.com

Zima sice přináší spoustu radovánek, zároveň byste se však měli mít na pozoru. Jedná se totiž o období, kdy na náš organismus úspěšněji útočí viry. Důsledkem pak bývá chřipka a nachlazení.

Nachlazení a chřipka. Najděte 10 rozdílů!

Zimní měsíce přinášejí některá rizika, a tím nemáme na mysli jen zvýšené nebezpečí uklouznutí na ledu. Chlad venku a suchý vzduch uvnitř totiž nepůsobí právě nejlépe na horní cesty dýchací. Viry mohou díky tomu snadněji úřadovat a výsledkem často bývá nachlazení či chřipka. Pokud se domníváte, že se tyto dvě nemoci v podstatě neliší, možná budete překvapeni. Jaké jsou rozdíly?

  • Nachlazení. Jedná se o lehčí onemocnění. Doprovází jej kašel, rýma, bolest v krku a někdy i hlavy. Vesměs je průvodním jevem i únava, stejně jako zvýšená teplota. Nachlazení často propuká delší dobu a zhruba po týdnu úplně odezní.
  • Chřipka. Průběh této nemoci sice doprovázejí podobné příznaky, nicméně přidává se i horečka, bolest kloubů a svalů, malátnost či nechutenství. Navíc zpravidla nastupuje rychleji (inkubační doba činí 18 až 24 hodin) a její následky můžete pociťovat týdny.

Nejlepší obranou není útok, ale prevence

Organismu se zvýšenou obranyschopností pochopitelně hrozí menší nebezpečí. Víry sice budou útočit i na něj, ale mají daleko nižší šanci na úspěch. Přirovnat to můžeme k helmě na kole. Spadnout je sice možné i s ní, ale rizika zranění jsou výrazně menší. Z toho vyplývá, že nejlepší prevencí proti nachlazení a chřipce je dostatečně silná imunita. Jak toho ale dosáhnout?

Samozřejmě vyměnit nezdravou stravu za zdravější, zlepšit pitný režim a namísto ležení na gauči se začít pravidelně hýbat. K dispozici navíc máte také očkování proti chřipce, jež může být vhodné pro seniory či oslabené jedince. Buď jak buď, nic není stoprocentní, takže obě nemoci nakonec mohou vás či vaše blízké přeci jen přemoci. Co dělat potom?

Léčba chřipky a nachlazení

Některé způsoby léčby lze aplikovat v případě obou nemocí, ovšem některé jsou vhodné zejména v případě chřipky. Každopádně byste právě chřipku rozhodně neměli podceňovat. V souvislosti s touto chorobou a spojenými komplikacemi (zápal plic, zánět průdušek nebo srdečního svalu) totiž v ČR každoročně zemře až 2 000 lidí! Co vám tedy může v léčbě konkrétně pomoci?

  • Využít lze různé volně prodejné léky na snížení horečky, zmírnění bolesti v krku a kašle či rýmy. Zajít pro ně např. můžete do lékáren PharmaPoint, kde vám i odborně poradí.
  • Při těžším průběhu byste samozřejmě měli vyrazit k lékaři. Na chřipku sice nepůsobí antibiotika, v těchto těžších případech však mohou být předepsána tzv. antivirotika.
  • V průběhu nemoci jsou podstatné i další kroky. Jde o klid na lůžku, lehkou stravu bohatou na vitamíny, pravidelný příjem tekutin, ale rovněž o větrání, neboť důležitý je i vlhčí vzduch.
Autor:
Publikováno: 3. 11. 2017 08:10 Nahlásit obsah