Zázračný zázvor - při jakých obtížích po něm sáhnout?

Zázračný zázvor - při jakých obtížích po něm sáhnout? Zdroj: shutterstock.com

Zázvoru se ne náhodou říká zázračné koření, čínská medicína ho používá už několik tisíciletí, u nás je známý již od středověku, ale poslední dobou je čím dál tím víc populární. Víte, do jakých jídel se zázvor používá a na jaké všechny zdravotní problémy pomáhá?

Po zázvoru můžete sáhnout zejména v případě, že jste nachlazení, ale pomoci vám může s celou řadou nemocí a potíží.

Co je zázvor?

Zázvor je známé koření i přírodní lék. Z rostliny se jménem zázvor pravý (Zingiber officinale) se používají oddenky, které mají po oloupání žlutou až okrovou barvu (před oloupáním jsou černé). Vůně zázvoru je silně pryskyřičná, chuť výrazná, aromatická, slabě citrusová a sladce pikantní. Ve větším množství může být chuť zázvoru značně pálivá. Zázvor je možné konzumovat čerstvý, sušený, vařený i nakládaný.

Zázvor jako koření

Zázvor se používá do slaných i sladkých pokrmů, využívá ho zejména čínská a indická kuchyně. Přidáváme ho do gulášů, pečených mas (do vepřového a kachního pro odlehčení), mořských živočichů  a zázvorového pečiva (například i do perníků).

Zázvor v nápojích

Ze zázvorových nápojů můžeme jmenovat zázvorovou limonádu, pivo, čaj, kávu a britské víno.

Růžový zázvor gari

Do japonského suši se používá naložený zázvor, který má narůžovělou barvu.

Zdroj: shutterstock.com

Zázvor jako přírodní lék

Teď už se ale dostáváme k hlavnímu tématu našeho článku, tedy k léčebným účinkům zázvoru.

Právě podzim a začátek zimy jsou obdobím, kdy oddenky této rostliny využijeme nejvíc. Zázvor je totiž skvělým pomocníkem při nachlazení či chřipce. Pokud cítíte, že na vás něco „leze“, uvařte si zázvorový čaj, který můžete pít i preventivně v rizikových obdobích. Jak na to?

Omyté a oškrábané kousky zázvory (případně zázvor nastrouhaný) zalijeme vroucí vodou a necháme louhovat, pro větší účinek nápoje, můžeme i povařit. Po dolouhování scedíme a pijeme. Pokud je pro vás chuť příliš ostrá, můžete čaj zjemnit medem, který je na nachlazení samozřejmě také účinný (nedávejte ho však do příliš horkého nápoje, abyste nezničili jeho cenné látky).

  Zdroj: shutterstock.com

Prevence a léčba nachlazení ale rozhodně nejsou to jediné, s čím vám může zázvor pomoci. Dále si také umí poradit s:

 • cestovní nevolností (kromě čaje z termosky, který můžete podávat i dětem od dvou let, můžete pro tento účel využít i tobolky s práškem ze zázvoru, které koupíte v lékárně)
 • problémy se zažíváním
 • nadýmáním a křečemi ve střevech
 • prvními známkami bolesti v krku (nejlepší je rozkousat kousek čerstvého zázvoru)
 • bolestmi hlavy a migrénami
 • špatnou kvalitou vlasů a lupy (odvar necháme vychladit, vmasírujeme ho do pokožky hlavy a po 10 minutách působení opláchneme)
 • akné (vychladlým odvarem vyčistíme postiženou pleť)
 • vysokou hladinou cholesterolu
 • nadváhou (zázvor napomáhá rychlejšímu spalování)
 • poruchami erekce (vzhledem k tomu, že dokáže značně rozproudit krev, se používá jako přírodní afrodiziakum)
 • záněty kůže a bolestmi kloubů (použijte zázvorový zábal, který uděláte tak, že vymačkanou šťávu smícháte jedna ku jedné se sezamovým olejem a natřete na postižená místa, na bolesti kloubů se doporučuje i pití čaje)

Je potřeba dávat na něco pozor?

Zázvor by neměly pravidelně konzumovat těhotné ženy a lidé užívající léky na poruchu srážlivosti krve, protože zázvor srážlivost snižuje.

Zázvor také nesmí konzumovat děti mladší dvou let.

Maximální doporučené množství zázvoru při pravidelné konzumaci je 5 g denně.

Autor:
Publikováno: 3. 4. 2018 12:52 Nahlásit obsah