Ze samovyšetření prsou by se měl stát pravidelný rituál, říkají odborníci

Ze samovyšetření prsou by se měl stát pravidelný rituál, říkají odborníci Zdroj: Shutterstock.com

Prsa, která nám narostla v 13 letech, nejsou ta, která máme právě teď. Naše prsa se mění - s věkem, přírůstkem hmotnosti, hubnutím, těhotenstvím nebo kojením. Tak jak si každý den čistíme zuby, měly bychom pravidelnou péči dopřávat i svým prsům. Pravidelné samovyšetření je dle lékařů důležité hlavně proto, že díky němu často předejdeme rakovině.

Podle lékařů by se mělo samovyšetření prsou stát pravidelnou rutinou. A to nejlépe každý večer po sprchování. K vyšetření prsou jsou přitom důležité nejen ruce, ale i náš zrak. Proto je nejlepší stát přímo před zrcadlem. Když se na svá prsa takto zaměříme opakovaně, zapamatujeme si jejich přesnou strukturu.

"Žena každý měsíc prochází různými fázemi menstruačního cyklu. Proto byste měla přesně vědět, jaká jsou vaše prsa během menstruce, těsně po ní, dva týdny po ní a těsně před ní. Pokaždé jsou jiná a mají jinou strukturu, kterou byste se měla díky pravidelnému samovyšetření naučit poznávat. Budete vědět, co je normální, a pokud se vyskytne nějaká anomálie, bude to pro vás výstraha, že je něco v nepořádku," vysvětluje lékařka Sangeetha Kolluriová z onkologického oddělení Texaské nemocnice.

Zdroj: Shutterstock.com Tak jako si čistíme zuby, holíme nohy, myjeme vlasy nebo pečujeme o pokožku svého obličeje, neměly bychom dle onkologů podceňovat právě i péči o naše prsa. Pokud díky pravidelné péči budeme znát jejich přesnou strukturu, která se mění v průběhu menstruačního cyklu, můžeme předejít potenciálním problémům, jako je hlavně rakovina prsu. 

"Vy byste měla být odbornicí svého těla. A když znáte dobře i svá prsa a pravidelně je kontrolujete, zjistíte případně při nahmatání nežádoucího útvaru velmi rychle a dobře, že je něco v nepořádku," pokračuje doktorka Kolluriová.

Jak by mělo samovyšetření prsu probíhat? Vysvlečte se do půl těla a stoupněte si před zrcadlo. Tvar svých prsou v zrcadle pozorujte jak v připažené pozici, tak v pozici se zdvihnutýma rukama. Následně si svá prsa důkladně prohmatejte vodorovným a pak svislým klouzavým pohybem. Prsa si můžete prohmatat také krouživými pohyby, které povedete zvenčí zespodu až směrem k bradavce. Při samovyšetření nazapomeňte prohmatat také podpaží a jamku nad kliční kostí.

Zdroj: Shutterstock.com "Jakmile se do samovyšetření dostanete, bude to pro vás pouze několikaminutová záležitost. Díky pravidelnému samovyšetření zjistíte také případnou změnu ve svých prsou. V tom případě navštivte svého lékaře, protože tyto změny mohou znamenat zdravotní problém," upozorňuje doktroka Kolluriová.

Tato lékařka říká, že ne každá změna nebo útvar mohou rovnou znamenat rakovinu prsu. Na přesnou diagnózu jsou tu specializovaní lékaři. A pozor, podle jejích slov nikdy nedejte na to, co říká doktor Google a internetové diskuze, jen byste se zbytečně vystresovala!

Autor:
Publikováno: 19. 10. 2018 17:00 Nahlásit obsah