Žena si myslela, že má lupénku: Po sedmi letech zjistila, že trpí mnohem zákeřnější chorobou

Žena si myslela, že má lupénku: Po sedmi letech zjistila, že trpí mnohem zákeřnější chorobou Zdroj: Mirror.co.uk

Irka Margaret Murphyová se celý život ráda opalovala na sluníčku. Když se jí na obličeji začaly objevovat rozpité červené skvrnky, ihned se obrátila na kožního lékaře. Ten jí diagnostikoval lupénku. Že její onemocnění není rozhodně banální, se dozvěděla až o sedm let později, kdy se ukázalo, že trpí mnohem zákeřnějším onemocněním.

47letá Margaret z irského Dublinu celý svůj dosavadní život milovala sluneční paprsky. Dokonce 13 let žila v Řecku, kde byla pod permanentním slunečním zářením a ráda dny trávila na plážových lehátkách u moře. Jednoho dne ovšem objevila na svém obličeji podezřelé červené skvrnky. Proto se s tímto problémem okamžitě obrátila na lékaře.

"Dermatolog mi řekl, že mám na obličeji lupénku neboli psoriázu. Ovšem z flíčků se později stávaly i puchýřky a rozšiřovaly se mi dál do vlasů. Cítila jsem, že je něco v nepořádku," popisuje Margaret.

Zdroj: Thesun.ie Margaret Murphyová  se svým problémem snažila navštěvovat i další specializované lékaře a nemocnice, u kterých se objednávala zejména na kompletní testování svého onemocnění. Vzhledem k dlouhým čekajícím dobám se až po sedmi letech dozvěděla, že netrpí lupénkou, ale mnohem zákeřnější nemocí - a to rakovinou kůže.

Co je zajímavé, Margaret nebyla touto diagnózou vůbec překvapena, v zásadě ji předpokládala. Nejen v důsledku toho, že se ráda dříve bez ochrany opalovala na přímém slunci, ale i vzhledem k rodinné anamnéze - její matka si rakovinou kůže také dříve prošla.

Co je hlavní: Margaret se pustila nejen do boje s touto nemocí (podstoupila domácí chemoterapii zvanou efudex), založila také vlastní blog Mags Murphy´s Journey, kde otevřeně píše o rakovině kůže a popisuje svůj boj s touto nemocí. I když jí už červené flíčky z obličeje vymizely, stále ještě nemá vyhráno.

Zdroj: Thesun.ie Osvětu šíří i jinak: Spolupracuje s irskou Cancer Society, prostřednictvím které lidem vysvětluje, jak by se měli bezpečně chovat na slunci, aby nedopadli jako ona. "Ať už opalování u moře nebo solárku, jakmile se dostanete do tohoto soukolí, máte tendenci mazat se krémem s čím dál nižším faktorem. Uvědomte si, že byste stále měli svou pokožku chránit co nejvíc. Zvlášť na dovolené u moře je opalovací krém s faktorem nižším než 30 opravdu zbytečná věc," upozorňuje Margaret, která po svým nemilých zkušenostech výrazně brojí proti fenoménu bronzově opálené kůže.

Autor:
Publikováno: 25. 9. 2018 14:39 Nahlásit obsah