Ženské tělo prošlo za posledních 60 let neuvěřitelnou proměnou: Jsme vyšší, těžší a objemnější

Ženské tělo prošlo za posledních 60 let neuvěřitelnou proměnou: Jsme vyšší, těžší a objemnější Zdroj: Dailymail.co.uk

Kdybyste vedle sebe postavili průměrnou ženu z padesátých let minulého století a průměrnou ženu dnešní doby, na první pohled poznáte obrovský rozdíl. I když se to zdá neuvěřitelné, ženské tělo prošlo za posledních šedesát let velkou proměnou. Průměrná žena dnešní doby je podle britského listu Daily Mail vyšší, těžší a macatější. A to je dobře!

Průměrná žena roku 1957 a průměrná žena roku 2017. Jaký je mezi nimi rozdíl? Přesně 5 centimetrů, 3 kilogramy a o dvě čísla větší konfekční velikost. Podle článku britského listu Daily Mail, který vychází z výzkumu společnosti Bluebella, průměrná žena před šedesáti lety měřila 157 centimetrů, vážila 61 kilogramů, měla velikost prsou 75 B, velikost bot 36,5, míry 94-69-99 a nosila konfekční velikost 40.

Zdroj: Dailymail.co.uk Za posledních šedesát let se však postava průměrné ženy rapidně změnila. Kromě toho, že jsme vyšší a těžší, nedisponujeme dle statistického výzkumu společnosti Bluebella tak ladnými křivkami jako naše předchůdkyně.

Jaké jsou tedy míry dnešní průměrné ženy? Vyrostly jsme, měříme v průměru 162 cm. Také ručička na váze nám ukazuje víc, a to v průměru 70 kg. A co dále? Průměrná velikost prsou je nyní 80C a velikost bot 39, máme míry 98-86-101 a nosíme nejčastěji konfekční velikost 42.

Zdroj: Dailymail.co.uk I když průměrné tělo v posledních desetiletích v důsledku konzumního životního stylu prokazatelně roste, oděvní firmy na to reagují odlišným způsobem. Výrobci často na svém oblečení neuvádějí standardizované konfekční velikosti. Při určování velikostí si nechávají - s ohledem na lepší prodej oblečení - volnější ruku.

Například ke standardizované velikosti 40 přidají několik centimetrů látky v oblasti boků a břicha, aniž by změnili uvedenou velikost na štítku na 42. Při návrhu a prodeji oděvů se drží jednoho konkrétního psychologického triku - ženy obecně se totiž lépe cítí v oblečení menších velikostí, jsou nadšené, když se vejdou do menší velikosti, než čekaly, a tím pádem si dané oblečení i ochotněji koupí.  

Zdroj: Shutterstock.com "Velikost oblečení je něco, na čem nám hluboce záleží. V tomto případě naše emoční reakce převažuje nad logikou. Prostřednictvím konfekční velikosti se prostě chceme ujistit, že jsme štíhlé a krásné," uvedla psycholožka Susan Headová.

Autor:
Publikováno: 10. 4. 2018 10:42 Nahlásit obsah