3 nejdůležitější fakta o císařském řezu. Tohle by měla znát každá žena!

3 nejdůležitější fakta o císařském řezu. Tohle by měla znát každá žena! Zdroj: Shutterstock.com

Příchod nového života na svět je pro matku nádherný a zároveň velmi těžký zážitek, na který nikdy nezapomene. Všechno začíná v ten moment, kdy se nastávající maminka dozví, že ve svém břiše nosí miminko a končí to porodem. Jenže některé ženy si bohužel nemohou vybrat způsob, jakým své dítě přivedou na svět.

I přesto, že by si přály přirozený porod, musí, třeba ze zdravotních důvodů, prodělat tzv. císařský řez. Tak se pojďme podívat na to, čemu všemu tyto ženy musí během tohoto zákroku čelit.

Je to chirurgický zákrok

Císařský řez je nejčastější porodnická operace a je obecně brána jako velký a náročný chirurgický zákrok. Zároveň je však v ohrožení nejen matka ale i dítě. Proto, i přesto, že si rodiče přáli, aby u porodu byli oba dva, to v tomto případě není možné. Žena je tedy na sále naprosto sama a musí být opravdu velmi silná a statečná, navíc musí vzít i v potaz, že jí po zákroku zůstane jizva na břiše.

Zdroj: Shutterstock.com

Nevědomost lékařů 

Když žena rodí klasických způsobem, veškerá rizika zmizí, tedy ve většině případů, hned jak se miminko narodí. Jenže v případě císařského řezu si jsou lékaři stoprocentně jisti, že je vše v pořádku až když se žena probudí z anestézie.

Pro některé ženy může být i traumatický zážitek, že při císařském řezu necítí žádnou bolest, jen pohyby, ke kterým při tomto zákroku dochází. Proto by s tímto měla být žena ještě před porodem obeznámena.

Rekonvalescence je náročná

Nejen samotný císařský řez je náročný, ale i celkové zotavování je pro ženu velkým trápením. Ale určitě každá maminka potvrdí, že ať ji bolí cokoliv a jakkoliv, pro své miminko je schopna udělat všechno na světě. Proto tyto maminky zvládají péči o sebe i své malé na jedničku – dokonce někdy zapomínají odpočívat i na to, že je vlastně vůbec něco bolí.

Autor:
Publikováno: 28. 11. 2016 08:46 Nahlásit obsah