5 zajímavostí o burčáku, které jste možná ani nevěděli

5 zajímavostí o burčáku, které jste možná ani nevěděli Zdroj: Shutterstock

Letošní burčáková sezóna je opět tady. Také nedáte na zkvašený mošt z plodů révy vinné dopustit? V tom případě oceníte pět zajímavostí o burčáku, které jste možná ani nevěděli. Opravdu byste měli vypít tolik burčáku, kolik máte krve? A při jaké teplotě je popíjení burčáku nejlepší? Nejen na tyto otázky se vám pokusíme odpovědět.

Pravý burčák se vyrábí výhradně z hroznů pěstovaných v ČR

Abyste si mohli pochutnat na pravém burčáku, zeptejte se prodejce na původ tohoto zkvašenému moštu z plodů révy vinné. Český vinařský zákon totiž stanovuje, že pod označením burčák se smí prodávat výhradně produkt vyrobený z letošních hroznů révy vinné pocházejících z České republiky.

Prodej burčáku je omezený také časově. Prodejce jej může nabízet výhradně od 1. srpna do 30. listopadu příslušného roku. A co když burčák pochází z hroznů vypěstovaných mimo ČR? V tom případě by měl mít tento nápoj název "částečně zkvašený mošt".

Zdroj: Shutterstock Růžový nebo červený burčák vzniká z modrých odrůd

Žlutý burčák, který každoročně přichází na scénu již v srpnu, se lisuje z hroznů bílého vína. Jak se ale vyrábí růžový a červený burčák? Z hroznů modrého vína, které dozrává později. Na růžovém a červeném burčáku si tedy můžete každým rokem pochutnat nejčastěji až od druhé poloviny září. 

Burčáku byste měli vypít tolik, kolik máte krve: Je to pravda?

Traduje se, že burčáku bychom měli vypít stejně, kolik máme krve. Jak je to ale ve skutečnosti? V závislosti na konkrétní fázi burčák obsahuje čtyři až šest procent alkoholu. V klasickém vínu je alkoholu dvakrát až třikrát více (zhruba 12 procent). Přesto byste to s burčákem neměli podle lékařů přehánět a pít jej jako džus. 

Jde přece jenom o alkoholický nápoj, který v nadměrném množství škodí. Navíc by vás mohla kombinace burčáku a kvasinek nemile překvapit. Jedna sklenička burčáku pro zdraví denně opravdu stačí.

Burčák je bohatý na spoustu zdraví prospěšných látek

I když burčák patří k alkoholickým nápojům, obsahuje spoustu zdraví prospěšných látek. Najdete v něm komplex vitamínů skupiny B, železo či zinek. Burčák je bohatý zvláště na jednu z forem vitamínu B3, nikotinamid, který zabraňuje nervovým a kožním poruchám. Obsažený thiamin neboli vitamín B1 má zase pozitivní vliv na nervový systém a zdraví srdce a kyselina pantotenová neboli vitamín B5 chrání zažívací trakt a prokrvuje sliznice.

Zdroj: Shutterstock Burčák chutná za tepla i za studena

Zajímá vás, při jaké teplotě pít burčák? Pokud si jej přinesete domů, nechte jej v polootevřené lahvi dále kvasit při pokojové teplotě 15 až 25 stupňů Celsia. Burčák můžete tedy tímto způsobem pít za tepla a užít si jej v tom nejlepším rozpoložení. Pamatujte ale, že při pokojové teplotě vám burčák vydrží jeden až dva dny.

Burčák lze po zakoupení dát i do lednice. Někteří lidé jej totiž coby osvěžující nápoj pijí rádi nachlazený. Tím, že burčák dáte do lednice navíc zastavíte proces kvašení. A jak dlouho vám burčák vydrží v lednici? Maximálně dva až tři dny.

Zdroj:Jenzeny.cz, Vinazmoravyvinazcech.cz, Wikipedia.org, Tyden.cz

Autor:
Publikováno: 25. 8. 2022 13:11 Nahlásit obsah