Jak poznat počátky alkoholismu?

Jak poznat počátky alkoholismu? Zdroj: shutterstock.com

Ze začátku chodíte na párty jako každý druhý a krátkou dobu na to se bez alkoholu ani neobejdete. Chcete ho, potřebujete ho a je to vaše droga, váš "milášek". Jak rozpoznat příznaky alkoholismu a bránit se proti nim?

Sundejte si klapky z očí a zamyslete se nad tím, jak často pijete alkohol a jaký přesně. Je to víc než desetkrát v měsíci? Chybí vám jeho chuť, když ho už několik dní nemáte? Jestliže ano, začínají se u vás projevovat náznaky alkoholismu, který lusknutím prstu může přejít ve vážný problém.

Každý chodí na party, proč ne i já

Všichni známí chodí na party do hospod a klubů a celý večer se tam věnují alkoholu a dobré zábavě. Člověk by si mohl říct, že na tom není nic špatného, vyrazit si s přáteli občas na tah. Ale právě slovo občas se za chvíli změní na často a odtud je už jenom krůček k neustálému nasávání.

Jenom jednoho panáka, jenom dva panáky, jenom tři panáky

Nejdříve vše začíná nevinně. Jedno pivo za večer na dobrou noc nemůže uškodit. Postupně už to ale není jenom jedno pivo, ale pět a k tomu přibývají panáky tvrdého alkoholu. Nakonec místo piva zaujme už jenom tvrdý alkohol. V začátku si samotní budoucí alkoholici ani jejich okolí neuvědomují, kam až to mohou dotáhnou.

Zdroj: shutterstock.com

Mám problém, proto piju

Pijáci si vždy najdou nějakou výmluvu. Mají třeba hodně stresu v práci, a proto se večer chopí sklenice s alkoholem. Nebo je stresuje jejich žena s neustálými připomínkami, co mají dělat. Jednoduše je vždycky něco přiměje k tomu, aby sáhli po flašce.

Nakonec to dopadne tak, že už nemusí být ani pod stresem ani jim nemusí umírat pes, ale jednoduše mají na alkohol chuť, a tak se napijí. Nemají už žádný speciální důvod k tomu, aby se mohli napít. Nikdo neslaví narozeniny, nejsou Vánoce ani se jim nenarodil syn. Jednoduše mají žízeň po alkoholu. Jednou jsem od alkoholika slyšela jeho důvod k alkoholismu: “Moje žena chce prodat naši chatu, na které jsem se tak nadřel a na kterou mám tolik vzpomínek, proto jsem se napil.” Tohle je ale naprostá výmluva, protože rozumný člověk řeší věci domluvou, popřípadě hádkou a ne flaškou. Jednoduše alkoholikům jejich takzvané důvody k pití nevěřte a vyhledejte jim odbornou pomoc.

Nakonec alkoholici pijí už pořád. Každou chvíli, když mají chuť a peníze. Nespokojí se ani náhodou s pivem nebo vínem, jde jim o vodku, rum a další podobné "tvrďárny". Vypijí vám i schovaný žaludeční likér z bylinek, když na to přijde a když nemají nic lepšího do ruky, protože jednoduše chtějí dostat do krve alkohol. Je to už jejich droga.

Zdroj: shutterstock.com

Jak rozpoznat, kdo už je na alkoholu závislým?

Jestliže se jednou do měsíce opijete na diskotéce, nedělá to z vás alkoholiky. Pokud ale začínáte o lihovinách přemýšlet neustále a vždy si v hospodě alkohol dát prostě musíte, je už asi něco špatně. Propast alkoholismu je totiž příkrá a nečekaná. Mnoho případů do ní spadlo až v pozdějším věku, když je vyhodili z práce, zkrachoval jim byznys nebo zkrachovalo manželství. Vyhrabat se z této propasti jde jenom se silným sebezapřením nebo cizí pomocí.

Co s alkoholikem?

Jestliže má člověk s pitím problém, je potřeba vyhledat odbornou pomoc. Jenom málo alkoholiků se ze svých problémů dostane samo. A neohrožují jenom sebe, ale i své okolí. V opilosti mohou být agresivní a mlátit své partnery. Nebo se musí ostatní jednoduše koukat na to, jak se někdo opilý potácí v jejich domě a upadá na nábytek.

Promluvte si proto s daným člověkem o problému a vyhledejte specializovaná centra, která jim pomohou tuto závislost odbourat. Člověk musí sice chtít sám změnit svůj život, ale opora druhých mu v tomto rozhodnutí určitě pomůže.

Mnoho pijanů přestalo s alkoholismem i díky zhoršujícímu se zdravotnímu stavu. Jejich závislost by je brzy mohla přivést do hrobu, jak jim úderně vmete do tváře lékař a to jim mnohdy otevře oči a s pitím skončí. Díky bohu. Nebo si dál ruinují zdraví, až se vyplní lékařův scénář a alkoholická propast je vtáhne do svých útrob navěky.

Autor:
Publikováno: 7. 4. 2018 07:00 Nahlásit obsah
Loading...