Jarní detoxikace: Kdy s ní začít, jak dlouho držet a jak vypadá vzorový jídelníček

Jarní detoxikace: Kdy s ní začít, jak dlouho držet a jak vypadá vzorový jídelníček Zdroj: Shutterstock

S příchodem jara nastal ideální čas pro jarní očistu, která na lidské tělo působí blahodárně jak po fyzické, tak psychické stránce. Zajímá vás, jak dlouho by se měla jarní detoxikace držet, jaká jsou její základní pravidla a jak vypadá její vzorový jídelníček? Na tyto otázky vám postupně odpovíme.

Proč je jarní detox prospěšný

Cílem jarní detoxikace je vyplavit z těla odpadní a toxické látky, které se v něm nahromadily v průběhu podzimních a zimních měsíců. I když se lidský organismus škodlivých látek neustále zbavuje prostřednictvím jater, trávicího traktu, ledvin a potních žláz, jarní detoxikace mu v tomto procesu velmi napomáhá.

Jarní očista zregeneruje vaše celé tělo po fyzické i psychické stránce. Vrátí vám vitalitu a energii a rovněž posílí imunitu. Vedlejším účinkem jarního detoxu je také hubnutí, což pro vás může být velmi příjemné.

Zdroj: Shutterstock Kdy začít s jarní detoxikací

S jarním detoxem začněte ideálně brzy zjara, kdy se začíná probouzet příroda ze zimního spánku. Do jarní očisty se můžete pustit i tehdy, když se v průběhu tohoto ročního období cítíte unavení a bez energie a chtěli byste nabít novou životní energií.

Jak dlouho držet jarní detox

Jarní očistná kúra zaměřená na detoxikační jídelníček a pitný režim by měla trvat tři až pět dnů. Nikdy však déle. V případě, že jste detoxikaci ještě nikdy neprováděli, zkuste ji na jaře držet alespoň tři dny. Každopádně i jednodenní detoxikace vašemu tělu velmi prospěje.

Zdroj: Shutterstock Zásady jarní detoxikace

Jarní detox má několik zásad, kterých se vyplatí držet. Myslete však na to, že jarní detoxikace nerovná se hladovění. Jedná se naopak o očistnou kúru založenou na zdravém jídelníčku a pitném režimu. Jaká jsou tedy základní pravidla jarní detoxikace?

  • Denně vypijte dva až tři litry čisté neperlivé vody. Vodu můžete kombinovat také s bylinkovými čaji. A to nejlépe s kopřivovým čajem nebo čajem z kořene smetánky lékařské (pampelišky). Do pitného režimu můžete zařadit také zelený čaj nebo vodu ochucenou čerstvou citronovou šťávou.
  • Jezte více ovoce a zeleniny. Můžete je přijímat i ve formě smoothie či čerstvých šťáv. Kromě ovoce a zeleniny konzumujte také čerstvé jarní bylinky, a to například květy sedmikrásky, listy medvědího česneku, listy smetánky lékařské nebo listy bršlice kozí nohy.
  • Při jarní detoxikaci jsou pro vás vhodné také ořechy, semínka, mladé výhonky rostlin, klíčky, luštěniny, hnědá rýže, ovesné vločky, celozrnné těstoviny, pohanka, olivový olej, ryby a kysané mléčné výrobky.
  • Ze svého jídelníčku vyřaďte maso (s výjimkou ryb), tučná, těžká, smažená a kořeněná jídla. Zapomeňte na polotovary a rychlé občerstvení. Během jarní očisty rovněž vyřaďte alkohol, kávu a další kofeinové nápoje.
  • Jednotlivé denní chody připravujte výhradně z čerstvých surovin. Ty můžete nejen tepelně zpracovávat, ale ještě lépe konzumovat v čerstvém stavu.

Zdroj: Shutterstock Vzorový jídelníček při jarní detoxikaci

Snídaně: Ovesná kaše s ořechy a čerstvým ovocem, kterou dozdobte květy sedmikrásky

Dopolední svačina: Smoothie z červené řepy, jablek a mrkve

Oběd: Treska připravená v páře, jako příloha dušená mrkev a dušená brokolice

Odpolední svačina: Plátky červené papriky s dipem z bílého jogurtu, soli, pepře a medvědího česneku

Večeře: Cizrnový salát s čerstvými cherry rajčaty a jarní cibulkou, zálivka z citronové šťávy, olivového oleje, soli a pepře

Zdroj: Pleva.czIdnes.cz

Autor:
Publikováno: 25. 3. 2022 15:54 Nahlásit obsah