Křen jako přírodní lék proti chřipce a nachlazení: Vyzkoušejte jeho sílu

Křen jako přírodní lék proti chřipce a nachlazení: Vyzkoušejte jeho sílu Zdroj: Shutterstock.com

Při léčbě chřipky a nachlazení, které nás nejčastěji sužují v zimním období, se zapomíná na zázračnou sílu křenu. Je to velká škoda. Tento nenápadný kořen intenzivně pálivé až štiplavé chuti se totiž vyplatí vyzkoušet ještě před tím, než vyrazíte do lékárny.

Síla křenu selského je známá už po staletí

Křen selský se v lidovém léčitelství používá už po staletí. Tato rostlina s nenápadným kořenem, která je spřízněná s ředkví, ale i s wasabi nebo hořčicí, obsahuje vysoké množství vitaminu C. Dále je bohatá na vitamin A, draslík, vápník, hořčík, mangan, zinek a železo. V kořenu křenu selského dále najdete silný glukosinolát sinigrin a také hořčičný olej, což je štiplavá a dráždivá látka, která působí na naše dutiny.

Dejte si čerstvý křen na podporu zdraví

Když máte pocit, že na vás „něco leze“, začíná vás škrábat v krku, jste nachlazení, nebo jste dokonce dostali chřipku, sáhněte právě po křenu, který konzumujte výhradně v čerstvém stavu.

Kořen křenu selského si můžete nastrouhat třeba s jablky (v poměru 1:1), výborně účinkuje také kombinace čerstvého strouhaného křenu a pravého včelího medu (v poměru 1:1). Aby na vás síla křenu skutečně účinkovala, například výše uvedený křenový med užívejte třikrát denně po jedné čajové lžičce. V čem však spočívá největší zdravotní přínos křenu?

Zdroj: Shutterstock.com Má antibakteriální vlastnosti

Sloučenina alkyl isothiokyanát, kterou obsahuje kořen křenu selského, má silné antibakteriální vlastnosti. Podle některých vědeckých studují se dokáže vypořádat s celou řadou nebezpečných bakterií. Jde například o některé orální bakterie, ale také E-coli, stafylokoka, nebo dokonce salmonelu a listerii.

Pomáhá léčit nemoci dýchacích cest

Látky, které se nachází v kořenu křenu selského (glukosinoláty a isothiokyanáty), pomáhají léčit také nemoci dýchacích cest. Zejména glukosinolát sinigrin a hořčičný olej vám přinesou úlevu od nachlazení. Další látky obsažené v křenu vám pomohou rovněž odkašlávat či léčit případné záněty v dýchacích cestách.

Zdroj: Shutterstock.com Posiluje imunitní systém

Glukosinoláty a isothiokyanáty obsažené v křenu mají antioxidační vlastnosti, čímž zvyšují sílu imunitního systému a výrazně ovlivňují produkci bílých krvinek jako obranného systému těla. Křen je navíc bohatý na vitamin C, kterého má překvapivě více než citron. Také vitamin C posiluje imunitní systém a významně bojuje proti volným radikálům.

Další zdravotní benefity křenu selského

Čerstvý křen nemusíte užívat jenom při léčbě nachlazení či chřipky. Tento nenápadný kořen má i spoustu dalších zdravotních benefitů. Které jsou ty nejvýznamnější?

  • Má protirakovinné vlastnosti.
  • Snižuje krevní tlak.
  • Zlepšuje trávení.
  • Má močopudné vlastnosti, napomáhá zdraví ledvin.
Autor:
Publikováno: 19. 2. 2020 10:00 Nahlásit obsah