Menstruační kalíšek jako zdravá alternativa tamponů? Vědci tvrdí pravý opak

Menstruační kalíšek jako zdravá alternativa tamponů? Vědci tvrdí pravý opak Zdroj: Shutterstock.com

O menstruačním kalíšku se vesměs píše v superlativech. Je to ekologická, levnější a zdravější alternativa tamponů a vložek. Nové vědecké výzkumy však menstruačním kalíškům příliš nelichotí. Mohou být totiž životu nebezpečnější nežli tampony, neboť s sebou nesou vyšší riziko vzniku syndromu toxického šoku. Máme se skutečně bát?

Menstruační kalíšky = velké zdravotní riziko?

Syndrom toxického šoku je dáván hlavně do souvislosti s používáním tamponů. Tým expertů z francouzského Lyonu ve své studii, kterou letos publikoval v časopise Applied and Environmental Microbiology, uvádí, že menstruační kalíšky představují pro ženu v tomto ohledu ještě větší riziko.

Popularita menstruačních kalíšků mezi ženami rok od roku roste. Ženy chtějí být v první řadě ohleduplné k životnímu prostředí a samozřejmě chtějí také ušetřit. I když by se mohlo zdát, že menstruační kalíšky mají samá pozitiva, vědci si je prohlédli pod drobnohledem a zjistili samé neuvěřitelné věci.

Zdroj: Shutterstock.com

Prostředí příhodné pro zlatého stafylokoka

Podle studie lyonských vědců jsou pro ženy menstruační kalíšky daleko nebezpečnější nežli tampony. Je to podle nich tím, že zlatý stafylokok, což je infekční bakterie způsobující syndrom toxického šoku, zůstává na povrchu kalíšku i po jeho umytí. Tito vědci říkají, že nezáleží na modelu a materiálu kalíšku. Stafylokok na něm běžně zůstává i poté, co byl umyt několikrát pod vodou podle návodu výrobce.

"V návodu, který je k menstruačnímu kalíšku přiložen, se píše, že kalíšek se po použití vyjme, vylije, opláchne se pod vodou a opět nasadí. Výsledky naší studie ale naznačují, že když bude žena takto postupovat, vloží si do sebe kalíšek, který je kontaminovaný bakteriemi," upozorňují lyonští vědci ve své studii.

Proč se zlatému stafylokoku v přítomnosti menstruačních kalíšků tak daří? Při vkládání kalíšku se do pochvy dostane také větší množství vzduchu. V pochvě tak vznikne prostředí, které je velmi příznivé pro množení zlatého stafylokoka. A odtud je jenom krůček ke vzniku syndromu toxického šoku...

"Se syndromem toxického šoku je stále spojováno pouze užívání tamponů. Setkali jsme se ale už s tím, že tento syndrom byl u ženy vyvolán i použitím menstruačního kalíšku," zdůraznil profesor mikrobiologie Gerard Lina z lyonského University Claude Bernard.

Preventivní řešení

Pokud se nechcete "kalíškování" vzdát, lyonští vědci vám doporučují, abyste investovala také do druhého menstruačního kalíšku. Jelikož je zlatý stafylokok odolný vůči běžným mycím prostředkům, každý z kalíšků byste měla podle vědců sterilizovat po každém jeho použití ve vroucí vodě.

Zdroj: Rtl.de

Co je syndrom toxického šoku?

Původcem syndromu toxického šoku jsou infekční bakterie - nejčastěji zlatý stafylokok, vzácněji pak streptokok, který produkuje zdraví nebezpečné toxiny. Syndrom toxického šoku je život ohrožující onemocnění, které začíná vysokou horečkou, nevolnostmi a bolestí svalů. Stafylokokové toxiny však poškozují povrch ledvinových kanálků a negativně ovlivňují také funkce dalších vnitřních orgánů. O syndromu toxického šoku by ostatně mohla vyprávět modelka Lauren Wasserová, která v důsledku této nemoci přišla o obě dvě nohy.

Autor:
Publikováno: 18. 12. 2018 09:35 Nahlásit obsah