Nejnakažlivější nemoc na světě, která postihuje zejména malé děti - Slintavka a kulhavka

Nejnakažlivější nemoc na světě, která postihuje zejména malé děti - Slintavka a kulhavka Zdroj: heroviral.com

Každý rodič, který má potomka ve školním věku, moc dobře ví, že je jeho dítě denně vystaveno riziku některých infekčních onemocnění. Některé nemoci jsou však mnohem závažnější než jiné. Dnes bude přesněji řeč o slintavce a kulhavce, tzv. nemocí rukou, nohou a úst.

Slintavka a kulhavka jsou virová onemocnění a patří mezi nejnakažlivější choroby na světě. Nejčastěji postihují právě děti. Například v Americe bývá takto nemocných více než 200 000 dětí ročně.

Toto onemocnění je velmi snadno přenositelné, protože se šíří především slinami. Takže úplně stačí, když vás někdo políbí, někdo ve vaší přítomnosti kýchne a vy následně takto infikovanému člověku podáte ruku.

Zdroj: heroviral.com Jak jsme již psali, nejvíce ohroženy jsou děti ale i senioři nebo lidé s oslabeným imunitním systémem, což však neznamená, že toto onemocnění nemůže dostat i naprosto zdravý člověk.

Zdroj: heroviral.com Mezi prvotní příznaky patří bolest v krku i horečka, ale hlavními projevy slintavky a kulhavky jsou červené svědivé skvrny, které se objevují na rukách, nohách a v ústech.

Většinou toto onemocnění během jednoho nebo dvou týdnů samo odezní, je však důležité, aby si takto infikovaný člověk vzal na pár dní volno, aby se zabránilo dalšímu šíření.

Prevence proti této nemoci je však opravdu jednoduchá, v podstatě stejná jako u žloutenky. Stačí si jen během dne umývat ruce, hlavně před jídlem.

Autor:
Publikováno: 14. 1. 2017 13:48 Nahlásit obsah