Pleťte, háčkujte, vyšívejte! Je to dobré pro vaše psychické i fyzické zdraví

Pleťte, háčkujte, vyšívejte! Je to dobré pro vaše psychické i fyzické zdraví Zdroj: Shutterstock.com

Pletení, háčkování, vyšívání a další ruční práce nejsou rozhodně jenom pro babičky. Všechny tyto činnosti, které se systematicky opakují a prostřednictvím kterých za námi vzniká skutečný výsledek, totiž blahodárně působí na naše psychické i fyzické zdraví. Prostě v dnešní době nehmatatelného online světa je to pro nás doslova zázrak!

Ruční práce jako forma relaxu i meditace

Že jsou ruční práce jenom pro babičky? Ale kdeže! Dnes se na pletení, háčkování, vyšívání, ale třeba i paličkování pohlíží úplně jinak! A může za to dnešní uspěchaný svět plný stresujících situací, jehož nedělitelnou součástí jsou i digitální technologie. Díky ručním pracem, které jsou pro mnohé z nás formou večerního relaxu i meditace po uspěchaném dni, za námi vidíme výsledek, který je hmatatelný a ze kterého máme radost.

Vyčištění hlavy od přebytečných myšlenek

Nejen ruční práce, ale i další kreativní činnosti, jako je třeba pečení dortů nebo zdobení perníčků jen tak pro zábavu, dokážou hlavně v podvečerních hodinách zbavit mysl od přebytečných myšlenek. Není přece nad to jít večer spát s "čistou hlavou" místo toho, aby se nám v hlavě stále honily myšlenky, které nám kradou spánek.

Zdroj: Instagram.com

Je to IN!

Ruční práce nejsou opravdu jen pro staré dámy. Například průzkum společnosti Craft Yarn Council ukázal, že takové pletení se těší velké oblibě i ve věkové katagorii 18 až 34 let. Co pro vás bude ještě zajímavější, pletou i takové celebrity jako Cara Delevingne, Ryan Gosling, Cameron Diaz, Julia Roberts nebo Sarah Jessica Parker!

Knit for Peace aneb výzkum pletařů, kteří pletou pro radost

Také nejnovější výzkumy uvádějí, že ruční práce mají obrovský vliv nejen na naše psychické, ale i fyzické zdraví. Jedním z výzkumů byl například projekt Knit for Peace, který si vzal do hledáčku 15 tisíc pletařů, kteří měli pletení jako svůj koníček a věnovali se mu jen tak pro radost. K čemu tento výzkum došel?

1. V našem mozku se uvolňuje dopamin coby přírodní antidepresivum

Při pletení, ale i dalších ručních pracích či kreativních činnostech se v našem mozku uvolňuje dopamin, který působí jako přírodní antidepresivum. Máme tak radost z výsledku, jsme nadšení z toho, co děláme, a chceme proto pokračovat dál a dál.

2. Ruční práce podporují naši digitální detoxikaci

Během ručních pracích jsme offline a tedy odstřiženi od online světa. No není to alespoň na chvíli úleva?

3. Jsme klidnější a vyrovnanější

Ruční práce řada lidí považuje za způsob relaxace či meditace po náročném dni. A to je dobře. Ruční práce totiž zmírňují příznaky stresu, úzkosti i deprese a vysvobozují naši mysl od negativních myšlenek. Díky čemuž jsme klidnější a vyrovnanější. Což dokládá také fakt, že se nám při ručních pracech snižuje krevní tlak i tepová frekvence.

Zdroj: Shutterstock.com

4. Procvičíme si svoje kognitivní funkce

Při ručních pracích si jednoznačně trénujeme svoje kognitivní funkce, neboť stále přemýšlíme nad tím, jak bude vypadat výsledný produkt a jakým způsobem bychom ho měli udělat co nejlépe. Do kognitivních funkcí přitom nepatří pouze rychlost myšlení, ale i paměť, koncentrace, pozornost a schopnost porozumění informacím.

5. Zlepšujeme si jemnou motoriku

Ručními pracemi jako hlavně pletením, háčkováním či vyšíváním, si zlepšujeme také svoji jemnou motoriku. Jelikož k této činnosti využíváme rovněž svoje klouby, předcházíme tak případné artritidě a zánětům šlach.

Autor:
Publikováno: 6. 11. 2018 12:52 Nahlásit obsah