Roste vám to přímo před domem. Bylina, která má hodně podobné účinky jako opium!

Roste vám to přímo před domem. Bylina, která má hodně podobné účinky jako opium! Zdroj: zbynous.net

Jde o rostlinu, kterou si lidé často pletou buďto s pampeliškou nebo bodlákem. Je to bylina, která se již dříve používala proti bolesti a její název je locika jedovatá.

Nenechte se však zmást tímto názvem, ve skutečnosti jedovatá vůbec není. Už v 19. století byla považována za náhradu opia, a proto se jí dostalo lidové pojmenování „opium chudých“.

Dříve využívali celou rostlinu, jak nať, tak i listy, ale nedůležitější byl sušený latex. Ten se získává tak, že odseknete horní část rostliny a „mléko“, které z ní vyteče, se nechává uschnout na slunci a poté si přidáte 1/3 čajové lžičky do čaje, vody nebo limonády. Hlavními účinnými látkami v „mléce“ jsou lactupicrin, lactucín a lactucopirín, které můžeme přirovnat k účinkům ibuprofenu.

Zdroj: Zahrada-cs.com Také můžete listy a květy vysušit a uvařit si z nich čaj nebo i kouřit, na to by vám mělo stačit 0,25 gramů této sušené bylinky, ale upozorňujeme, že se vystavujete podobnému riziku, jako při klasickém kouření cigaret.

Tato zázračná bylina má velmi podobné účinky jako opium, neboť dokáže člověka:

  • zklidnit
  • pomáhá při poruše spánku
  • zklidní záchvaty kašle
  • léčí astma
  • pomáhá při migrénách a silných bolestech hlavy
  • působí i jako přírodní afrodiziakum

Navíc ji nedoprovází nežádoucí vedlejší účinky jako u klasického opia, jako je zácpa, ztráta chuti či závislost. Může se však objevit rozšíření zorniček, pocení a závratě, ale ty se objevují, když do těla dostanete velké množství lociky.

Autor:
Publikováno: 9. 12. 2016 09:39 Nahlásit obsah