Sedm hlavních signálů toho, že vaše tělo má nedostatek vitamínu D!

Sedm hlavních signálů toho, že vaše tělo má nedostatek vitamínu D! Zdroj: Shutterstock.com

Vitamín D je velmi důležitý článek celého lidského těla a jeho nedostatek může způsobit vážné zdravotní problémy.

Vitamín D je obecně brán jako vitamín zdravých a opravdu silných kostí, protože napomáhá k jejich správnému vývoji. Kromě toho vitamín D také posiluje imunitu a snižuje riziko vzniku rakoviny. Často se však zapomíná na to, jak důležitý je, a proto bývá oproti jiným vitamínům opomínán. Nejenže nám napomáhá různým chorobám předcházet, v jistých případech dokáže příznaky i neutralizovat.

Jestliže se tedy lidské tělo potýká s nedostatkem vitamínu D, první co bývá ohroženo, jsou právě kosti. Zejména se toto děje u dětí.

Jenže tohle nejsou jediné problémy, které kvůli nedostatku vitamínu D nastanou. Vitamín D totiž působí i jako prevence proti hypertenzi, diabetu typu 1 a 2 a také proti roztroušené skleróze.

Proto jsme si pro vás připravili 7 znaků, díky kterým poznáte, zda nemáte vitamínu D nedostatek:

Zdroj: Shutterstock.com

Svalová slabost a bolest

Intenzita slabosti a bolesti může být různá. Od velmi mírné až po nesnesitelné křeče. Čím méně vitamínu D máte, tím je bolest větší a větší. Nedostatek tohoto vitamínu ve skutečnosti znamená pomalejší svalové kontrakce a slabší pohyby svalů.

Porucha imunitního systému

Když klesne hladina vitamínu D, imunitní systém se stane nestabilní a tím budete náchylnější k běžným chorobám, jako je například chřipka.

Zvýšený krevní tlak

Hypertenze (vysoký krevní tlak) je velmi běžným symptomem, když organismus postrádá vitamín D.

Deprese nebo změny nálad

Kdykoliv máte pocity úzkosti nebo často smutnou náladu a nevíte proč, možná bude stačit, když zvýšíte hladinu tohoto vitamínu. Velmi úzce totiž souvisí se sezónní afektivní poruchou, která se projevuje při změně letního a zimního období.

Aby tato porucha účinně vymizela, je zapotřebí doplnit hladinu vitamín D3 – poté veškeré projevy této nemoci, jako jsou změny nálad, zvýšená chuť k jídlu, poruchy spánku a také nechuť k sociálním kontaktům, naprosto zmizí.

Žaludeční a střevní problémy

Lidé, kteří trpí některými žaludečními a střevními potížemi, jako je celiakie, Crohnova choroba, zánětlivá onemocnění střev a jiné, obvykle postrádají vitamín D a je třeba tento nedostatek napravit.

Chronické pocení

Zní to nejspíš divně, ale i nadměrné pocení může být příznakem nedostatku vitamínu D. I když ještě není přesně určeno, jak spolu tyto dvě věci souvisí, platí to především, pokud se pot vyskytuje zejména v oblasti čela.

Kardiovaskulární poruchy

Nedostatek vitamínu D je často znám tím, že dokáže vyvolat některé srdeční choroby. Podle lékařských expertů, když má tělo nedostatek tohoto vitamínu, má naopak vysokou hladinu vápníku v tepnách a tím právě vznikají ony srdeční potíže. Vápník v podstatě zablokuje tepny, což obvykle vede k selhání srdce nebo mrtvici.

Mimo jiné, nedostatek vitamínu D může způsobit diabetes typu 1 a 2, vysokou hladinu cholesterolu i obezitu.

Zdroj: Shutterstock.com Pokud na sobě člověk zpozoruje některý z těchto příznaků, měl by přehodnotit svůj jídelníček a hladinu vitamínu D doplnit.

Věci, které jsou bohaté na vitamín D:

  • 100% pomerančový džus
  • mléko a mléčné výrobky
  • losos, ústřice, sardinky, kaviár, krevety
  • vaječné žloutky
  • nejlepším zdrojem vitamínu D je sluníčko, takže klidně svou pokožku vystavujte slunci, ale nezapomeňte ji chránit krémem či olejem
Autor:
Publikováno: 1. 12. 2016 09:51 Nahlásit obsah