Těhotenství krok po kroku - co vás čeká a nemine v pátém měsíci těhotenství?

Těhotenství krok po kroku - co vás čeká a nemine v pátém měsíci těhotenství? Zdroj: Shutterstock.com

Právě se nacházíte na půli cesty! Jste v půlce těhotenství, tedy v pátém měsíci vašeho radostného období a to, jak je známo, s sebou přináší tzv. „těhotenský mozek“. Jinak řečeno – začnete více zapomínat.

Mnoho žen potvrdilo, že na začátku pátého měsíce zapomínalo a mohou za to hormony, které pravděpodobně mají za vinu dočasné kognitivní změny. Ale jediná věc, na kterou určitě nezapomenete je ta, že v tomto měsíci vám váš lékař již může udělat důkladné ultrazvukové vyšetření, protože všechny orgány miminka jsou vyvinuty a na ultrazvuku dokonale vidět.

Vaše miminko

Kůže vašeho miminka začíná být méně transparentní (jednoduše řečeno průhledná) a protože vaše miminko bude ještě nějakou dobu u vás, ve vodnaté děloze, začne se miminku tvořit bělavý povlak, aby kůži ochránil.

Mezi další změny, kterými vaše miminko během pátého měsíce projde, patří:

  • začnou mu růst vlásky a chloupky po celém těle
  • vaše miminko právě měří asi 20 cm a váží přibližně 300 gramů

Zdroj: Shutterstock.com

Vaše tělo

Během tohoto měsíce, a vlastně i těch následujících, se vám možná nebude spát tak dobře jako doposud. A co za to může? Vaše časté návštěvy toalety i během noci. Lékaři proto doporučují pít dostatečné množství tekutin zejména přes den a před spaním, alespoň 2 hodiny, si pití příliš nedopřávat. Také se doporučuje těhotným ženám spávat na levém boku. Spaní na levém boku snižuje tlak na záda, zvyšuje průtok krve do placenty a dělohy a snížením tlaku na dolní duté žíly zabráníte i křečím, které by vás během noci mohly také potrápit.

Co dalšího můžete očekávat:

  • z vašich prsou může začít unikat nažloutlá mléčná tekutina, tzv. mlezivo
  • jak miminko a zároveň i vaše děloha roste, můžete začít pociťovat mírné bolesti zad
  • vaše děloha tlačí do trávicího traktu, tím pádem vás může často pálit žáha
  • ve druhém trimestru můžete mít zvýšenou chuť k jídlu - optimální přírůstek na váze by měl být půl kila týdně

Zdroj: Shutterstock.com

Věci, o kterých byste měla začít přemýšlet

Měla byste pomalu ale jistě začít přemýšlet o pediatrovi pro vaše miminko. Můžete se poptat kamarádek, aby vám doporučily toho, se kterým jsou spokojeni. Lékař by měl v tomto měsíci také důkladně prohlídnout vaše miminko. Již by mělo mít vyvinuty klíční kosti a orgány. Díky sonogramu může lékař potvrdit to, že vaše miminko roste tak, jak by mělo, a nenastaly žádné vývojové problémy. Toto ultrazvukové vyšetření se nejčastěji provádí mezi 18. a 22. týdnem těhotenství.  

Autor:
Publikováno: 9. 5. 2018 09:44 Nahlásit obsah
Loading...