Těhotenství krok po kroku - co vás čeká a nemine v prvním měsíci těhotenství?

Těhotenství krok po kroku - co vás čeká a nemine v prvním měsíci těhotenství? Zdroj: Shutterstock.com

Je to tam! Právě jste si udělala těhotenský test a ukázal vám dvě čárky? Tak to vítejte v klubu! Ať už jste si to přála nebo ne, jste těhotná a pravděpodobně budete chtít i vědět, co se přesně začne dít ve vašem těle a jak vaše miminko roste.

Proto jsme si pro vás připravili těhotenství krok po kroku a každý týden vám přineseme nový článek, co vás v každém měsíci čeká a na co se připravit!

První měsíc těhotenství

Hovoříme-li tedy o prvním měsíci těhotenství, tak ten je trochu složitější, protože během prvních dvou týdnu ještě nejste prakticky těhotná. První týden těhotenství je ten týden, kdy začnete s menstruací a do ovulace zbývá ještě týden. Ona vytoužená ovulace tedy přijde až na konci druhého týdne těhotenství a právě v tento moment se spermie spojí s vajíčkem, které bylo uvolněno z vaječníku.

Zdroj: Shutterstock.com

Vaše miminko

No, ono to ještě není tak úplně miminko, ale pro nás už je to celý svět. Jakmile začne tento magický okamžik početí, oplodněné vajíčko, když se pohybuje z vejcovodu do dělohy, se začne rychle dělit. Na konci této dlouhé cesty (asi 8cm) se embryo dostane do děložní stěny. Tento proces trvá asi 10 dnů.

A co se začne dít potom? Buňky zachycené na děložních stěnách začnou tvořit placentu, to je ten orgán, který je zodpovědný za to, aby vaše miminko bylo dostatečně vyživené a silné. Další buňky vyvinou pupeční šňůru, díky které je s vámi po celou dobu propojeno. A teď to nejdůležitější a zároveň i nejnebezpečnější. Miminku už se v této fázi vyvíjí mozek i páteř, což je přibližně 14 dní po početí.

Vaše tělo

Necítíte se jako těhotná? Není se čeho bát! Většina nastávajících maminek si nevšimne během prvního měsíce těhotenství nějakých velkých rozdílů. Ve skutečnosti mnoho žen v tomto měsíci ještě ani neví, že v sobě nosí nový život.

Přesto však těhotenské hormony řádí a mohou vytvořit nežádoucí účinky:

  • citlivost prsou
  • časté močení
  • jemné špinění
  • ranní nevolnost

Zdroj: Shutterstock.com

Věci, o kterých byste měla začít přemýšlet

Zde pro vás máme několik tipů, které vám pomohou pro lepší start, abyste na nic v průběhu těhotenství nezapomněla.

Určitě byste neměla podceňovat návštěvu gynekologa a následnou prenatální péči. Tím budete mít jistotu, že jste vy i vaše miminko v naprostém pořádku a navíc, kdybyste si někdy s něčím nevěděla rady, budou tady pro vás.

Dobrým pomocníkem, co se týče zdraví, je v těhotenství kyselina listová. Pokud jste ji nebrala ještě před početím, teď je ten správný čas! V lékárně vám určitě rádi poradí a můžete i připojit vitamín B, který je důležitý pro zdravý vývoj nervového systému a mozku.

Autor:
Publikováno: 11. 4. 2018 07:00 Nahlásit obsah
Loading...