Těhotenství krok po kroku - co vás čeká a nemine ve čtvrtém měsíci těhotenství?

Těhotenství krok po kroku - co vás čeká a nemine ve čtvrtém měsíci těhotenství? Zdroj: Shutterstock.com

Jak se přiblížil čtvrtý měsíc těhotenství, nevolnosti a únava by měly být na ústupu nebo dokonce vymizet úplně. Riziko potratu také kleslo, proto se můžete cítit i bezpečněji a klidně již můžete svou velkou novinku oznámit rodině i přátelům. Navíc můžete pozorovat první pohyby vašeho miminka.

Vaše miminko

Zažila jste už někdy „motýlky v břiše“? Tak to se připravte na to, co teprve ucítíte teď. V průběhu několika příštích týdnů byste měla pociťovat první pohyby vašeho miminka. Mnoho maminek také vypovědělo, že ze začátku bylo těžké rozpoznat, zda jde opravdu o pohyby miminka nebo jen o „plyny“, ale jak miminko poroste, rozeznat to bude hračka.

Jaké jiné velké změny probíhají tento měsíc:

 • Ústa vašeho miminka se začínají pohybovat, jakoby sálo – pravděpodobně se připravuje na kojení
 • Miminko polyká plodovou vodu, kterou vzápětí z těla dostává v podobě moči – moč je tedy v tomto měsíci (i v těch příštích) hlavním zdrojem plodové vody
 • Miminko je velké asi 12cm a váží přibližně 100 gramů

Zdroj: Shutterstock.com

Vaše tělo

Vrátily se vám konečně vaše chutě do pořádku? Pokud jste kvůli nevolnosti nebo únavě nedodržovala jídelníček ani se nijak nehýbala, v tuto chvíli je ten správný moment, kdy se k tomu vrátit. Když zůstanete po celou dobu těhotenství aktivní, oceníte to především, až se vaše miminko narodí. Proto se poraďte i se svým lékařem, který typ aktivity je pro vás vhodný a bezpečný.

Změny, které můžete tento měsíc zaznamenat:

 • Především změny v oblasti bradavek – barva bradavek i kůže kolem nich bude tmavší.
 • Stejně jako v prvním trimestru i v tomto vám dále budou růst prsa.
 • Vaše děloha se právě nachází asi 4cm pod pupíkem a je velká asi jako žlutý meloun.
 • A jedno menší upozornění – jak vaše miminko roste a zvětšuje se vám děloha, je to pro tělo mnohem větší zátěž a to především pro nohy, proto se vám mohou začít objevovat křečové žíly. Pokud to tedy bude možné, dávejte si často nohy nahoru, a když se vypravíte na procházku, oblečte si podpůrné punčochy, které zlepší krevní oběh. Navíc skvělým pomocníkem při křečových žílách je vitamín C, proto do svého jídelníčku zařaďte potraviny bohaté na tento vitamín. 

Zdroj: Shutterstock.com

Věci, o kterých byste měla začít přemýšlet

V příštích pěti týdnech by vám měl váš lékař nabídnout krevní test, který by měl vyloučit, zda vaše miminko netrpí Downovým syndromem. Také si v tomto měsíci těhotenství můžete nechat udělat amniocentézu, což je lékařské vyšetření, kdy vám pomocí jehly odeberou trošku plodové vody. O výhodách a nevýhodách tohoto vyšetření by vás měl obeznámit váš lékař.

Vaše tělo během těhotenství stupňuje tvorbu krve, proto budete potřebovat složky, které vám v tvorbě krve pomohou, a tou nejlepší je právě železo!

Měla byste tedy konzumovat:

 • libové červené maso
 • listovou zeleninu
 • celozrnné pečivo
 • sušené ovoce a fazole

Nechte se také při další prohlídce u vašeho gynekologa vyšetřit, zda máte v těle železa dostatek.

Autor:
Publikováno: 2. 5. 2018 07:00 Nahlásit obsah
Loading...