Tofu není pouze pro vegetariány: Proč byste jej měli zařadit do svého jídelníčku?

Tofu není pouze pro vegetariány: Proč byste jej měli zařadit do svého jídelníčku? Zdroj: Shutterstock.com

Tofu, vyráběné srážením ze sójového mléka, je rostlinnou náhražkou živočišných bílkovin, tedy masa. Tato superpotravina ale není jenom pro vegetariány nebo vegany. Zkuste ji do svého jídelníčku zařadit i vy, protože má spoustu zdravotních benefitů a slouží jako výborný zdroj bílkovin!

Co je tofu? Potravina vzniklá srážením sójového mléka

Tofu, které se zrodilo ve druhém století před naším letopočtem v Číně, se vyrábí srážením sójového mléka se síranem vápenatým. Vysrážené sójové mléko se následně zatíží, aby z něj vytekla přebytečná voda. Výsledkem není nic jiného než tofu, které má kromě Číny několikasetletou tradici také v Japonsku, Vietnamu, Koreji a Thajsku.

Zdroj: Shutterstock.com

Oblíbenost tofu: Od Asie až po Ameriku

V zemích západního světa byl tento pokrm neznámý takřka do první poloviny 20. století. Nejen, že si jej následně oblíbili vegetariáni a vegani, tofu si v současnosti zařazují lidé i do svých klasických jídelníčků. Tato superpotravina je ovšem skvělou surovinou také při ketodietě.

Ani v Česku není tofu nedostupnou potravinou. Seženete jej u nás v nespočetném množství podob: V natural-přírodní, neochucené, uzené, marinované, kořeněné nebo česnekové.

Proč zahrnout tofu do svého jídelníčku?

Tofu je potravinou, která se hodí hlavně k tepelné úpravě. Navíc má tu úžasnou schopnost, že dokáže přejímat chutě v pokrmech, proto jej můžete upravit skoro na tisíc způsobů!

Velkým benefitem je, že tato jídla budou nejen lahodit vašim chuťovým pohárkům, ale budou pozitivně působit  i na vaše zdraví. Z jakých důvodů se tedy o tofu říká, že je zdravou superpotravinou?

  • Tofu, jako výrobek ze sóji, obsahuje isoflavonoidy, které snižují  riziko vzniku srdečních onemocnění, zmírňují zánět a zlepšují pružnost cév.
  • Isoflavonoidy obsažené v tofu rovněž pozitivně ovlivňují hladinu cukru v krvi a snižují tak riziko cukrovky.
  • Tofu pozitivně působí také na zdraví kostí. Sójové isoflavonoidy v něm obsažené konkrétně snižují riziko řídnutí kostí.
  • Díky tofu také zhubnete. Pravidelná konzumace isoflavonoidů obsažených v tofu totiž podle některých vědeckých studií vede ke snížení hmotnosti.
  • Ve velké míře v tofu najdete také saponiny, které zlepšují zdraví srdce.
  • Podle některých vědeckých studií tofu snižuje riziko některých druhů rakoviny. A to především prostaty, tlustého střeva a žaludku.

Zdroj: Shutterstock.com

Tofu = kontroverzní potravina?

I když má tofu spoustu předností, jde podle mnohých názorů o velmi kontroverzní potravinu. Stejně se pohlíží i na další produkty ze sóji, které mohou mít na lidské tělo i spoustu nežádoucích účinků.

Sójové produkty mají totiž slabý hormonální účinek. Rozhodně by je proto neměly jíst děti, ani ženy citlivé na estrogeny, u kterých se může při nadměrné konzumaci výrobků ze sóji objevit rakovina prsu. Tofu obsahuje také strumigenní látky, proto by jej neměli jíst lidé s onemocněním štítné žlázy. Podle některých vědeckých výzkumů prováděných na zvířatech produkty ze sóji nepříznivě ovlivňují také plodnost.

Autor:
Publikováno: 15. 1. 2019 15:00 Nahlásit obsah