Hysterický hon na majku fialovou: Přehodnoťme její pověst

Hysterický hon na majku fialovou: Přehodnoťme její pověst Zdroj: Shutterstock

S příchodem jara se v přírodě i ve městech objevují majky fialové. I když jste se s nimi letos možná ještě osobně nesetkali, jejich existence vám pravděpodobně neunikla díky mediální prezentaci. Majku fialovou média mnohdy vykreslují jako velmi nebezpečného brouka. Je to skutečně tak?

Potřísněné místo otřete nebo omyjte

Z jakého důvodu lidé považují majku fialovou za nebezpečnou? Jedním z hlavních faktorů je terpenoid kantaridin, který se nachází v jejím těle a který majka ve své homolymfě vylučuje ze zadečku při nebezpečí (například při doteku). Kantaridin dokáže narušovat buněčné spoje a při delším kontaktu s kůží způsobuje výrazné vodnaté puchýře. I když je tato látka potenciálně nebezpečná, není důvod propadat panice.

“Pokud však místo potřísněné hemolymfou brouka otřeme a případně omyjeme, puchýře se zpravidla ani nevytvoří,” vysvětlil Šimon Zeman z České společnosti entomologické Akademie věd ČR. 

Co je tedy základním pravidlem? Jestliže majku fialovou potkáte, nechte ji být a zbytečně na ni nesahejte. V případě, že na ni sáhnete, stále není důvod k obavám. Stačí tedy otření nebo omytí potřísněného místa na kůži a předejdete tak potenciálnímu riziku.

Zdroj: Shutterstock Otrava majkou fialovou: Jedině při pozření

“Nebezpečný je kantaridin hlavně při pozření – otrava se projevuje pálením v ústech, vředy v zažívacím traktu, poškozením ledvin (v důsledku čehož pacient močí krev) a ve vzácných případech končí kómatem a výjimečně smrtí,” uvedl dále Šimon Zeman s tím, že takové případy jsou velmi vzácné a jsou spíš výjimkou nežli pravidlem.

Tento člen České společnosti entomologické dále podotknul, že otrava majkou fialovou výhradně souvisí s úmyslnou konzumací tohoto brouka. “Ať už se jedná o nezkušené děti z tropických oblastí, kde je hmyz častou součástí jídelníčku, nebo o pošetilé experimentátory s údajnými afrodiziakálními účinky kantaridinu,” dodal Šimon Zeman.

Je zřejmé, že majky nejsou tak nebezpečné, jak se může na první pohled zdát. Přiměřená opatrnost je vždy na místě, ale rozhodně není důvod k panice. 

Zdroj: Česká společnost entomologická | Facebook.com
Autor:
Publikováno: 2. 5. 2024 13:17 Nahlásit obsah