Ideální pokojová teplota: Kolik stupňů byste měli mít v obývacím pokoji, ložnici či koupelně?

Ideální pokojová teplota: Kolik stupňů byste měli mít v obývacím pokoji, ložnici či koupelně? Zdroj: Shutterstock

S příchodem chladného podzimního počasí opět nastává topná sezona. Na jejím počátku spousta lidí rok co rok řeší, jaká je ideální pokojová teplota v obývacím pokoji, ložnici, kuchyni, chodbě nebo koupelně. Rozhodně však není dobré přetápět, zvláště s ohledem na zdraví. Která pokojová teplota je tedy optimální?

Na jakou teplotu vytápět jednotlivé místnosti? Každá má svá specifika

Každá místnost v domě či bytě by měla mít svou ideální pokojovou teplotu. V obývacím pokoji, kde trávíte čas zejména přes den a kde se věnujete převážně sedavým činnostem, by se ideální pokojová teplota měla pohybovat kolem 20 až 22 °C. Kuchyni stačí vytápět na 18 až 20 °C. V předsíni, na chodbě a schodišti již dostačuje mít pokojovou teplotu kolem 18 °C.

Zajímá vás, jak vytápět pokoje, do kterých nechodíte? V nich přes chladné roční období udržujte stálou pokojovou teplotu kolem 15 °C. Existuje však místnost, v níž byste měli rozhodně přitopit. Jde o koupelnu, ve které by se měla ideální pokojová teplota pohybovat kolem 24 °C a která by měla být jednoznačně nejteplejší místností vašeho domu či bytu.

Zdroj: Shutterstock Ložnice a dětský pokoj: Jaká je optimální pokojová teplota na spaní?

Velmi specifickou místností každého domu a bytu je ložnice. V tomto pokoji se vyplatí nepřetápět, protože pro zdravý spánek jsou vhodné nižší pokojové teploty. Jaká je tedy ideální teplota na spaní? Pokojová teplota v ložnici by se měla pohybovat nejlépe mezi 17 a 19 °C. Než ulehnete ke spánku, nezapomeňte navíc také vyvětrat.

Kromě ložnice byste se měli zamyslet také nad vytápěním dětského pokoje. V této místnosti by se přes den měla ideální pokojová teplota pohybovat mezi 20 a 22 °C. Na noc však topení v dětském pokoji ztlumte a pořádně vyvětrejte. Pro kvalitní spánek vašeho dítěte je vhodná teplota 17 až 19 °C.

Zdroj: Shutterstock Proč přetápění škodí zdraví

Máte ve všech místnostech svého domu či bytu přes podzim a zimu více než 24 °C? Přetápěním svého domova škodíte nejen své peněžence, ale zvláště svému zdraví. Vlivem suchého teplého vzduchu mají tendenci vysychat sliznice horních a dolních cest dýchacích.

V důsledku přetápění tak můžete trpět suchým dráždivým kašlem. Dostavit se může také škrábání v krku nebo ucpaný nos. Suchý a teplý vzduch v bytě či domě navíc u dětí zvyšuje riziko vzniku laryngitidy, u dospělých pak zhoršuje bronchitidu.

Tip: S ohledem na zdraví horních a dolních cest dýchacích udržujte přes podzim a zimu u sebe doma optimální vlhkost vzduchu. Ta by se měla pohybovat kolem 45 až 60 procent.

Zdroj: Lidovky.cz, Bydlimekvalitne.cz

Autor:
Publikováno: 22. 9. 2021 10:26 Nahlásit obsah