Jak skladovat česnek, aby vám doma vydržel co nejdéle. Tajemství je ve správné teplotě a vlhkosti vzduchu

Jak skladovat česnek, aby vám doma vydržel co nejdéle. Tajemství je ve správné teplotě a vlhkosti vzduchu Zdroj: Shutterstock.com

Není nad pravý český česnek, který vám na podzim a v zimě dodá potřebné vitaminy a minerály a posílí také činnost vašeho imunitního systému. Ať už jste si česnek vypěstovali sami, nebo jste si jej koupili od českého pěstitele, měli byste jej dobře skladovat. Jedině tak bude stále plný síly a dodá vašemu zdraví to nejlepší.

Česnek nejprve správně usušte

Abyste mohli využívat sílu českého česneku celou zimu, po jeho sklizni či zakoupení od pěstitele nebo farmáře jej nejprve dostatečně usušte. Paličky česneku i s dlouhou natí svažte dohromady zhruba po deseti kusech. Tyto svazky zavěste na suché a vzdušné místo o stálé teplotě 13 až 18 stupňů Celsia. Může jít například o dobře větranou komoru nebo sklad. 

Podstatné je, aby na česnek nedopadaly přímé sluneční paprsky. Česnek by mohl být přesušený a ztratil by tak své aroma. V místnosti, v níž se suší, by navíc neměla být vlhkost vzduchu vyšší než 60 procent.

Česnek skladujte v suchu a při pokojové teplotě

Jakým způsobem byste měli česnek následně skladovat? Ideálně v suchu a při pokojové teplotě. Tedy rovnou v kuchyni. Ještě déle vám však česnek vydrží v komoře nebo suchém sklepu, kde se stálá teplota pohybuje od 15 do 20 stupňů Celsia.

Zdroj: Shutterstock.com Na skladování v lednici zapomeňte

Jelikož trvanlivosti česneku svědčí sucho a pokojová teplota, česnek rozhodně neskladujte v lednici. Zvýšená vlhkost a nízká teplota by se neblaze podepsala na jeho kvalitě. Česnek nenechávejte ani na terase nebo balkonu. Jeho kvalita je totiž náchylná na rychlé střídání teplot a vzdušné vlhkosti.

V jaké formě česnek skladovat

K nejoblíbenějším způsobům skladování česneku patří jednoznačně jeho zapletení do copů. V kuchyni, ale i v komoře jde zároveň o velmi zajímavou dekoraci. Palice česneku však můžete také zbavit dlouhé natě. Česnek tak následně lze skladovat volně nasypaný v dřevěné bedýnce nebo v prodyšném obalu, který zavěsíte na vybrané místo.

Zdroj: Shutterstock.com Výše uvedeným způsobem vám česnek vydrží doma až do jara. Nezapomeňte se ovšem pravidelně přesvědčovat o jeho kvalitě. Pokud si všimnete, že stroužky česneku začínají rašit nebo sesychat, zkuste česnek zakonzervovat tradičním způsobem. Můžete jej například naložit do soli a oleje. Jak na to?

Česnek nakládaný v soli a oleji

Připravte si čistou uzavíratelnou sklenici. Její dno vysypte vrstvou kuchyňské soli, na kterou dejte vrstvu očištěných a oloupaných česnekových stroužků. Česnek poté zasypte další vrstvou soli. Toto vrstvení opakujte, dokud nebude sklenice téměř plná, poslední vrstvou by přitom měla být sůl. Vše zalijte rostlinným olejem, jehož hladina by měla být jeden centimetr nad vrstvou česneku a soli.  Pro zpestření chuti můžete do této směsi přidat také tymián nebo celý pepř.

Česnek nakládaný v soli a oleji skladujte v lednici, vydrží vám zde dlouhé měsíce. Tuto směs můžete použít jak v teplé a studené kuchyni, tak k léčebným účelům.

Autor:
Publikováno: 23. 10. 2020 14:00 Nahlásit obsah